EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - SAĞLIK

Yeni nesil için en iyi hediye: Nefes

Çocuklar 12 yaşına kadar anne ve babalarının nefes ve düşünce alışkanlıklarını taklit ediyorlar. Bu nedenle çocuklarımız, bebeklerimiz sağlıklı, doğru, doğal nefes alsın istiyorsak önce kendi nefesimiz ve bilincimiz ile çalışmalıyız. Nefes uzmanı ve yazar Nevşah Karamehmet yazdı.

profil
Nevşah Karamehmet
Yeni nesil için en iyi hediye: Nefes

Sık sık tekrar ettiğim gibi, doğru nefes, solunum sistemi ile nefes alışkanlıklarının uyumlu şekilde çalışmasıdır. Hepimiz doğal bir nefesle doğmuş olmamıza rağmen belli sebeplerle (iyi hissetmek, rahatlamak adına vb.) nefesimizi bozuyoruz ve sonrasında bu durum tüm hayatımıza ve ilişkilerimize yansıyor.

Bugün hem bir anne hem de bir uzman olarak şunu net bir şekilde söyleyebilirim: Çocuklarımız olumlu/olumsuz her ne yaşıyorsa (duygusal, mental ya da fiziksel) tamamının sebebi biziz. Biz pozitif, sağlıklı kişiler olursak onlar da sağlıklı olurlar. Bunu kendi çocuklarımda ve kurslarıma katılan kişilerin çocuklarında net bir şekilde deneyimliyorum, görüyorum.

Bence yeni nesile verebileceğimiz en güzel hediye nefesimiz ve bilincimizle çalışmak. Bizim bilincimiz temiz, sağlıklı olursa, nefesimiz doğal, düşüncelerimiz ışık ve sevgi dolu olursa, onlar da öyle oluyorlar.

Annelere şunu söylemek istiyorum: Bizim kötü bir nefes alışkanlığımız varsa çocuklarımızın da olacaktır. Onların yaşadığı her tür sorundan önce biz sorumluyuz.  Kendimizi sağlıklı ve iyi tutarsak onlar da sağlıklı ve iyi kalırlar. Bu yüzden diyorum ki; ÇOCUKLARINIZ İYİ OLSUN İSTİYORSANIZ, ÖNCE KENDİNİZİ İYİLEŞTİRİN.

Önceki ve Sonraki
Haberler