İYİ HİSSET - SAĞLIK

Yaz aylarında burun ameliyatı mümkün mü?

Burun ameliyatı olmayı düşünüyor ve yazın tatile de çıkmayı istiyorsanız, ikisi arasında tercih yapmak zorunda değilsiniz. Gürkan Kayabaşoğlu, yaz aylarında ameliyat olmayı kolaylaştıran Piezo cerrahisini anlattı.

profil
Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu
22.06.2018
Yaz aylarında burun ameliyatı mümkün mü?

Havalar gün geçtikçe daha fazla ısınıyor. Hastalarımın soruları ve talepleri de mevsime, gündeme ve içinde bulunduğumuz koşullara göre sıkça şekil değiştiriyor. Şu sıralar yapılan tatil programları sebebiyle hastalarım “ameliyat sonrası iyileşme dönemi”ne yoğunlaşmış durumdalar. Ben de bundan hareketle burun estetiği sonrası iyileşme dönemini ciddi ölçüde kısaltan ‘Piezo Cerrahisi’ni bu hafta köşeme taşımaya karar verdim.

Piezo Cerrahisi Nedir?

Öncelikle burun ameliyatlarımda kullandığım Piezo tekniğinden sizlere biraz bahsetmek isterim. Bu teknik ameliyat sırasında cerrah için, ameliyat sonrasında da hasta için birçok avantaj sunuyor. Cihazın dolma kaleme benzeyen bir sapı ve bunun ucunda da mikro testereden oluşan bir başlığı var. Ancak bu mikro testere öyle ilginç ki, sadece kemik dokuyu hedefleyen özel teknolojisi ile ne damara, sinire ne de cilde zarar vermiyor. Ancak mikro testereyi kemiklerde kullandığımızda yaklaşık 5 saniye içinde hedef alınan bölgeyi yazı yazar hassasiyetinde kesebiliyor.

Dolayısıyla ameliyat sırasında sadece kemik dokuya duyarlı bu sistemle çalıştığımda, hastada kanama problemi minimuma iniyor. Damarlar ve diğer dokular zarar görmediği için ameliyat daha hassas ve travmasız bir şekilde tamamlanabiliyor. Bu da hasta için “daha kısa bir iyileşme süresi” anlamına geliyor.

Tatil Planlarınızı Ertelemeyin!

Burun ameliyatı olmayı düşünüyor ve yazın tatile de çıkmayı istiyorsanız, ikisi arasında tercih yapmak zorunda değilsiniz. Hem Rinoplasti ameliyatı ile daha iyi nefes alan, daha iyi görünen bir buruna sahip olabilir, hem de yaz tatilinizin keyfini çıkarabilirsiniz. Bütün mesele doğru teknik, doğru planlama ve doğru zamanlama olmalı.

Ben estetik burun ameliyatlarını gerçekleştirdiğim hastalarımın, ameliyatlarından 15 gün sonra temiz bir denize girmelerinde sakınca görmüyorum. Aksine deniz suyu burun içindeki dokuların iyileşmesine ve tıkanıklıkların açılmasında faydalı bile olacaktır. Ancak hastaların dikkat etmesini istediğim 2 önemli konu var:

1- Denize atlamaktan, derin dalışlardan kaçının. 1 ay kadar güneş ve deniz gözlüğü kullanmayın. Burnunuzu azami şekilde darbelerden koruyun.

2- Mutlaka geniş bir şapka kullanın ve denizden çıktıktan sonra gölgede zaman geçirirken, güneş koruyucu kullanın.

Yazımın başında da belirttiğim gibi; Doğru bir planlama ile kendinize dinlenmek için gereken zamanı ayırdıktan sonra Piezo Cerrahisi sayesinde, daha kısa sürede sosyal hayata hızla geri dönüş yapmanız mümkün.

Önceki ve Sonraki
Haberler