EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - SAĞLIK

Yaşam tarzınızı değiştirerek doğurganlığınızı artırabilirsiniz

Çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız, hayatınızda yapacağınız bazı değişiklikler ile doğurganlığınızı güçlendirebilirsiniz. Beslenme şeklinizi doğurganlığınızı güçlendirecek şekilde ayarladıktan sonra, bazı yaşam tarzı değişiklikleri ile de bunu güçlendirebilirsiniz. Neler mi yapabilirsiniz? Cevabı, yazımızın devamında…

profil
Prof. Dr. Bülent Tıraş
20.07.2019
Yaşam tarzınızı değiştirerek doğurganlığınızı artırabilirsiniz

1.Sigarayı Bırakın
Sigara içmek, doğurganlığı olumsuz etkileyen alışkanlıkların başında gelmektedir. Gebe kalma şansını azaltmasının yanında, İngiltere’de yapılan bir çalışmaya göre tütün kullanımı bebeklerde düşük doğum ağırlığı, ani bebek ölümleri ve ölü doğum gibi risk faktörlerini de arttırıyor. 
Ayrıca, tüp bebek tedavisinde de sigara içen kadınlar ile içmeyen kadınlar arasındaki başarı oranları arasında da farklar var. Bu durum, özellikle günde 1 paket ve daha fazla sigara içen kadınlarda kesin olarak belirtiliyor. Tütün kullanımı, yumurta sayısının önemli ölçüde azaltıyor. Bununla birlikte, yumurta rezervleri ve foliküllerde de yaşlanmaya neden olduğu bilinmektedir. 

2.Steroid kullanımı 
Günümüzde, kas geliştirmek isteyen erkeklerde steroid kullanımı oldukça yaygındır ancak steroid kullanımının, erkeklerde çocuk sahibi olma yeteneğini olumsuz etkileyebileceğini gösteren çalışmalar da mevcuttur. Bu nedenle  steroidler, kas geliştirici ilaçlar ya da içecekler mutlaka bir doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Mevcut durumda, steroid kullanan bir erkekte, bu tip maddeleri kullandıktan sonra, bir sperm döngüsü sonrasında sperm üretimi normale dönmektedir. 

3.İlaç kullanımına dikkat
Kullanılan bazı reçeteli ilaçlar, özellikle erkek üremesini olumsuz etkileyebilir. Örneğin, yüksek tansiyon ilaçları sperm hareketliliğini olumsuz yönde etkileyebilir. Bununla birlikte, kadınlarda kullanılan tiroit ilaçları da yumurtlamayı olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle, eğer çocuk sahibi olmaya çalışıyorsanız, doğurganlığınızı etkileyebileceğinden, kullandığınız her ilacı mutlaka doktorunuza belirtmelisiniz. 

4.Bitkisel ilaçlara da dikkat edin
Bazı bitkisel ürünlerin de doğurganlığı etkilediği bilinmektedir. Bitkiler, “doğal” olarak nitelendirilseler de, bazıları güçlü kimyasallar içerebilir ve onlar da ilaçlar gibi üremeyi olumsuz yönde etkileyebilir. Laboratuvar ortamında yapılan bazı çalışmalar test edilen bitkilerin hem kadın hem de erkek üremesini olumsuz etkilediğini göstermiştir. Yine de bu çalışmalar, potansiyel riskleri göstermektedir ve doğru doz kullanımında, yumurta ya da spermi olumsuz etkilemeyeceği belirtilmiştir. 

5.Fazla sıcak duş iyi gelmeyebilir
Sperm üretimini sağlayan hücreler, vücut sıcaklığı normalin altında olduğunda çok daha iyi çalışmaktadır. Ancak, vücut ve üreme organındaki sıcaklığın artması durumunda, spermler ve bu hücreler olumsuz etkilenebilir. Yine uzun süreli sıcak duşlar, sauna ve jakuzi gibi çok sıcak ortamlarda da fazla vakit geçirilmemelidir. Bununla birlikte, bölgeyi sıkacak tarzda dar pantolonlar giymek ya da deri pantolonlar da bölgedeki sıcaklığı arttırabilir. Bu nedenle, bir erkeğin çok sıkı pantolonlardan ve deri, naylon gibi bazı kumaş türlerinden uzak durmaları gerekir. 

6.Stresten uzak durun 
Hem kadın hem de erkeği olumsuz etkileyen durumlardan biri de strestir. Stres, pek çok hastalığı tetiklediği gibi, doğurganlığı olumsuz etkileyen faktörlerin de başında gelmektedir. Çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız, hayatınızdaki stres yönetimini daha iyi yapmaya çalışın. Akşamları, evde sizi rahatlatacak alışkanlıklar edinmeye çalışın. Meditasyon yaparak, rahatlatıcı müzikler dinleyerek ya da sizi dinlendirecek özel zamanlar yaratarak da stresi azaltmaya çalışabilirsiniz. Biraz geri çekilip rahatlamak, üreme fonksiyonlarınızı da olumlu etkileyecektir. 

 

Önceki ve Sonraki
Haberler