EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - SAĞLIK

Tüp bebek tedavisinde farklı bir teknik: GIFT

Tüp bebek tedavisine yardımcı olarak, sağlıklı bir döllenme oluşumunu sağlamaya yardımcı ek tedavi seçenekleri de bulunmaktadır. Sperm ve yumurtanın döllenme şansını arttırmaya yardımcı uygulamalardan biri de “Gamet Fallop İçi Transfer” yani GIFT uygulamasıdır.

profil
Prof. Dr. Bülent Tıraş
27.07.2019
Tüp bebek tedavisinde farklı bir teknik: GIFT

GIFT tekniği bir kadının yumurtalarının çıkarılıp, spermle karşılaştırıldıktan sonra fallop tüplerinin içine yerleştirilmesi prensibine dayalı bir tekniktir. GIFT ile tüp bebek tedavisi ve ZIFT teknikleri arasındaki en belirgin fark, bu teknikteki dölleme işleminin fallop tüplerinin içerisinde gerçekleştirilmesidir. Bu nedenle, bu tekniğin başarılı sonuçlar verebilmesi için fallop tüplerinin sağlıklı olması önemlidir. 

Uygulamanın gerçekleşebilmesi için, ultrason muayenesi sırasında yumurtaların toplanması ve ardından sperm hücreleri ile birlikte fallop tüplerine yerleştirilmesi gerekir. Tedavinin gerçekleşebilmesi için kadının minimum bir fallop tüpünün olması ve erkeğin sperm hücresi sayılarının da yeterli olması gerekmektedir. 
Temelde kadının yumurtalarının toplanmasını ve sperm hücreleri ile birleştirildikten sonra yine kadının fallop tüplerine yerleştirilmesini içeren GIFT uygulaması, yardımcı üreme teknolojilerinde yüz güldürücü sonuçlar veren tekniklerden biridir. 


GIFT nasıl uygulanır?
GIFT tekniği, aşağıdaki adımları içermektedir;
•    Anne adayının en az bir sağlıklı fallop tüpünün olduğunun belirlenmesi için muayene yapılır. 
•    Laparoskop yardımıyla, fallop tüpünün dışında herhangi bir sorun olup olmadığı belirlenir. 
•    Yine laparoskopi yardımıyla yumurtalıklardan yumurtalar alınır. 
•    Yumurtalar alınırken, baba adayından da sperm numunesi alınır. 
•    Bir kateter içinde, sperm ve yumurtalar bir araya getirilir. 
•    Daha sonra yumurta ve spermler fallop tüplerine yerleştirilir. 
•    Bu süreçte, yumurtanın döllenmesini desteklemek için çeşitli ilaçlar da verilmektedir. 


GIFT kimlere uygulanır?
GIFT tekniği, aşağıdaki adaylar için daha uygundur;
•    Nedeni bilinmeyen kısırlığa sahip çiftler, 
•    Tüp bebek tedavisinde başarısız olan çiftler, 
•    Dini ya da ahlaki nedenlerle tüp bebek tedavisi olmak istemeyen çiftler, 
•    Fallop tüplerinden en az biri sağlıklı olan kadınlar, 
•    Sperm sayısı düşük olan ya da başka bir sperm problemi olan erkekler

 

GIFT ve tüp bebek tedavisi arasındaki farklar nelerdir?
Tüp bebek tedavisi, yardımcı üreme teknolojilerinde en yaygın uygulanan yöntemlerin başında gelmektedir. Son dönemde öne çıkan GIFT tekniği ile ise aralarında bazı farklar bulunmaktadır;
•    GIFT tekniği, sperm ve yumurtanın fallop tüplerinin içinde döllenmesi ve tüp bebek tedavisi sperm ve yumurtanın laboratuvar ortamında döllenmesi prensibine dayalıdır. 
•    GIFT, fallop tüplerinde döllenmeyi içerdiği için kadının sağlıklı fallop tüplerinin olması gerekir. Tüp bebek tedavisi ise, tüplerinde problem olan anne adaylarına da uygulanabilir. 
•    GIFT tekniğinde, döllenme fallop tüplerinde yani vücudun içinde gerçekleştiği için embriyo seçimi mümkün değildir. Tüp bebek tedavisinde ise embriyonun kalitesi belirlenebilir ve döllenme kontrol edilebilir. 


GIFT işleminin avantajlar ve dezavantajları nelerdir? GIFT tekniği, hastanede yatış gerektiren bir uygulama değildir. Uygulama sonrasında, genel olarak ortalama 8-10 saat içerisinde günlük hayatına dönülmektedir. Bu tekniğin en belirgin dezavantajı ise; tüp bebek tedavisinde olduğu gibi döllenmenin kontrol edilememesi ve embriyo kalitesinin belirlenememesidir. Bu nedenle bu teknik, fallop tüplerinde tıkanıklık ya da başka bir sorun olan kadınlar için uygulanamamaktadır. 


GIFT ve ZIFT yöntemleri 
Sperm ve yumurta döllenmesinin kadının fallop tüplerinin içinde gerçekleşmesi prensibine dayalı olan GIFT yöntemi ile ZIFT yöntemleri, tüm dünyada uzun bir süredir uygulanan tüp bebek tedavisinin daha modern ve gelişmiş uygulamalarıdır. Her ikisi de, tüp bebek tedavisi ile benzerlikler gösterse de, işlemin daha kısa süre içinde gerçekleşmesi ve yumurtanın da 1 gün içinde rahme yerleştirilmesi gibi avantajları olduğundan giderek daha fazla doktor tarafından tercih edilmektedir. 


 

Önceki ve Sonraki
Haberler