EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - SAĞLIK

Trans yağlar kısırlık nedeni olabilir mi?

Trans yağların, kalp hastalıkları riskini arttırdığı bilinmektedir. Yapılan yeni araştırmalar ise, aynı zamanda kadınlarda kısırlık riskini arttırdığını da göstermektedir. Bir kadın, ne kadar fazla trans yağ tüketirse, kısır olma olasılığı da o kadar artış göstermektedir. Prof. Dr. Bülent Tıraş detaylı bilgiler verdi.

profil
Prof. Dr. Bülent Tıraş
22.06.2019
Trans yağlar kısırlık nedeni olabilir mi?

Tekli doymamış yağlardan daha sağlıksız olduğu belirtilen trans yağlar, günlük alınan kalorinin yüzde ikisini arttırdığında, kısırlık riski de artış göstermektedir. Trans yağ tüketiminin yüzde iki oranında artması ise, günlük beslenme programına ortalama %70 oranında karbonhidratın dahil olması anlamına gelmektedir. Bu nedenle, trans yağ tüketimini mümkün olduğunca sınırlandırmak, kısırlık ve kalp hastalıkları başta olmak üzere pek çok riski de azaltmak anlamına gelmektedir. Bu nedenle, özellikle çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız ya da doğurganlık çağındaysanız, trans yağ tüketimine mutlaka dikkat etmelisiniz. 


Toplumsal Bilinçlenme Önemli
Kalp hastalıklarına neden olduğu bilinen trans yağların diğer sağlık sorunları ile olan ilişkisi ile ilgili bilinçlenme arttığında, bu yağlardan uzak duranların sayısı da artacaktır. 
Bu nedenle, sağlıklı beslenme üzerine yapılan yayın ve haberlerde, bu konuya daha fazla değinilmelidir. Özellikle, zincir restoranların bu konudaki desteği de oldukça önemli. 


Etiket Okuma Alışkanlığı Geliştirin
Sağlıklı beslenmek temiz beslenmeyle olur ve temiz beslenme için, marketten aldığınız gıdaların etiketlerini okuma alışkanlığı geliştirmeniz oldukça önemlidir. Bu sayede, satın alacağınız bir ürünün içinde yer alan katkı maddeleri ve diğer zararlı maddelerin neler olduğunu da daha iyi anlayabilirsiniz. 
Trans yağlar, tam olarak bu maddelerin arasına giriyor. Özellikle, kısırlık vakaları her geçen gün artış gösterirken, trans yağlar ve işlenmiş gıdalardan uzak durarak temiz beslenmek bu konuda önemli bir adım olacak. 


Beslenme Uzmanları Ne Düşünüyor?
Son yıllarda kısırlık ve beslenme üzerine yapılan çalışmalar, demir takviyelerinin yumurtlama ve kısırlık problemlerinden korumaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Yine de, beslenme uzmanları bu konuda kesin bir karara varmış değil. Doğurganlık ve kısırlık söz konusu olduğunda, diğer etkenlerin de detaylı olarak incelenmesi gerektiğini belirtenler de var. Ancak yine de, fazla kilo problemi olan kadınlarda kısırlık vakalarının daha yüksek olduğu bilinen bir gerçek. Bu nedenle, kısırlık ve doğurganlık problemlerini en aza indirmek için, trans yağlardan uzak temiz bir beslenme programı oluşturmak şart! 

Önceki ve Sonraki
Haberler