EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - SAĞLIK

Sezaryen sonrası spora ne zaman başlanır?

Yazarımız Op. Dr. Furkan Kayabaşoğlu, lohusa egzersizinin faydalarını örnek hareketlerle birlikte buseterim.com.tr okuyucuları için yazmıştı. En çok gelen sorulardan biri de sezaryen sonrası spor oldu. Kayabaşoğlu, merak edilenlerini yazdı.

profil
Op. Dr. Furkan Kayabaşoğlu
19.01.2017
Sezaryen sonrası spora ne zaman başlanır?

Sezaryan sonrası vajinal doğumdan farklı olarak ameliyat kesi yerlerinden dolayı egzersize daha geç başlanmaktadır.

Yara iyileşmesini direkt olumsuz etkileyecek egzersizlere altı aydan önce başlanmamalıdır. İlk altı aylık süreçte pelvik taban kasları ve karın kaslarına asla basınç uygulanmamalı ve karın içi basıncı arttırıcı egzersizler kısıtlanmalıdır. Ancak ameliyat sonrası olabildiğince erken dönemde ayağa kalkmalı ve düzenli yürüyüşlere en erken dönemde başlanmalıdır. Yürüyüş temposu yavaş yavaş ama düzenli şekilde arttırılmalıdır.

Yürüyüşleri asla aksatmayın

Doğum sonrası her annenin, her gün mutlaka en az bir kere tempolu yürüyüş yapması gerekmektedir. Bu annenin hem fiziksel hem de psikolojik toparlanmasına çok yarar sağlayacaktır.

Anne eğer vajinal doğum yapmış ise yürüyüş temposu hamilelik sürecindeki yürüyüşlere göre oldukça tempolu olmalı, eğer sezaryen doğum yapmış ise tempo her hafta biraz daha arttırılmalıdır.

Egzersiz amaçlı yürüyüşlerin temposu önemlidir, alışveriş merkezinde yapılan yürüyüşler egzersiz açısından her hangi bir yarar sağlamayacaktır. Ayrıca yürüyüş sırasından rahat kıyafetler giyilmeli, zemine ve hava şartlarına uygun ayakkabılar tercih edilmelidir.

Lohuse döneminde yapabileceğiniz egzersiz hareketlerini öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz. 

Önceki ve Sonraki
Haberler