İYİ HİSSET - SAĞLIK

Sezaryen sonrası normal doğum olur mu?

Sezaryen ile doğum yapmış yeni bir gebenin yine mutlaka sezaryen ile mi doğum yapması gerekir? Kanun gibi öğretilen ’bir kez sezaryen, hep sezaryen’ tabusu günümüzde diğer ülkelerde olduğu gibi kendi ülkemizde de yıkılmakta. Op. Dr. Furkan Kayabaşoğlu, doğru bilinen yanlışları yazdı.

profil
Op. Dr. Furkan Kayabaşoğlu
22.03.2018
Sezaryen sonrası normal doğum olur mu?

Endikasyonu ne olursa olsun ülkemiz gibi tüm dünyada da sezaryen ile doğum oranları oldukça artmıştır. Günümüzde sezaryen ile doğum yapmış olan anne sayısı bugüne kadar hiç  görülmemiş şekilde yüksektir. Peki gerekenden fazla bu oranlar nasıl düşürülür? 

Eğer gerekli tüm koşullar sağlanırsa bir kez hatta 2 kez sezaryen olmuş bir gebe bile vajinal yolla doğumu deneyebilir!

Burada önemli başlangıç noktası ise şudur: Aile sezaryen sonrası vajinal doğumu ne kadar istiyor? Ne kadar bilinçle istiyor? Çünkü daha başlarken çiftlerdeki ilk yanılgı, sezaryen sonrası vajinal doğum için bütün görev ve sorumluluğun doktorda olduğudur. Ailelerin çok öncesinden bu şekil doğumun kararını vermiş ve doğum haftalarından çok önce bu yönde eğitimlerde bulunmuş olmaları gerekir. Doğum sırasında gelişebilecek çok nadir ama hiç istenmeyecek gelişmeleri sağlıklı değerlendirebilecek kadar da konuya hakim ve metanetli olmalı aile bireyleri.Biz kadın hastalıkları ve doğum doktorlarına düşen görev ise öncelikle bu gebeliğin vajinal yolla denenebileceği kriterlerine uygunluğunu kontrol etmek.

Bu kriterler;

-Önceki sezaryende rahim kesesinin yatay yapılmış olması ve geçirilmiş rahim operasyonu olmaması

-Bilinen bir rahim anomalisi olmaması

-Çatı darlığı olmaması

-Bebeğin 4000 gramın altında olması

-Gebenin ve bebeğin bir hekim tarafından başlangıçtan sona kadar yakın takip edilmesi

-Acil durumlar için anestezi ekibi ve ameliyathane koşullarının her an hazır bulunabilmesi

-İhtiyaç halinde kan ve kan ürünlerinin hızla temin edilebiliyor olması

Kadın hastalıkları ve doğum doktorlarına düşen önemli bir görev de aileyi çok iyi bilgilendirerek hafif artmış riskleri ile bu süreci çok iyi yönetebilmek.

Riskler?

Sezaryen sonrası vajinal doğumda en büyük risk, eski dikiş yerinde doğum sırasında yırtılma sonucu meydana gelebilecek aciliyet arz eden durumlardır. Bunu duyunca sezaryen sonrası vajinal doğum deneyen gebelerin birçoğunda bu yırtılmanın meydana geldiği düşünülebilir ya da gebede bu risk büyük korku yaratabilir. Oysa normale göre artmış dediğimiz bu riskin oranı sadece yüzde 1 civarındadır. Diğer nadir riskler; bebeğin sıkıntı nedeniyle yenidoğan ünitesine ihtiyaç duyması ve hiçbir doğumda istemediğimiz doğuma bağlı bebek kaybıdır. Sezaryen sonrası vajinal doğumda bu risk yaklaşık on binde 2-3 olarak tanımlanmıştır.

Kısa bir özet gerekirse;

Sezaryen ile doğumundan en az 2 yıl geçmiş, sezaryen sonrası vajinal doğum hakkında bilinçlenmiş ve gerekli hazırlıklarını yapmış bir anne adayı gerekli kriterlere de uyuyor ise bu doğuma uygun donanıma sahip bir hastanede ve baştan sona bu doğumla birebir ilgilenecek uzman bir doktor elinde sezaryen sonrası vajinal doğumu deneyebilir.

Çünkü imkansız değil!

Önceki ve Sonraki
Haberler