İYİ HİSSET - SAĞLIK

Şeker bağımlılığından kurtulmak

Tatlı krizlerinin önüne geçemiyor musunuz? Diyetisyen Berrin Yiğit şeker bağımlılığından kurtulmak isteyen okuyucularımız için önerilerde bulundu.

profil
Berrin Yiğit
07.02.2019
Şeker bağımlılığından kurtulmak

Şeker bağımlılığı bilinç bulanıklığına, irade zayıflamasına, yorgunluğa neden olur. Bu yüzden şeker yerken önce sahte bir enerji hisseder sonra odaklanmanın dağıldığını, uykunun geldiğini fark edersin. Bu da iç sesini duymanı önler kendine iyi gelecek gıdaları seçme eğilimini azaltır, zamanla bir bağımlılık gibi seni içine çeker.

Peki şekeri hayatımızdan nasıl uzaklaştıracağız? Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, hangi bağımlılıktan kurtulmak istersen iste önce tam olarak karar vermen lazım. Bununla birlikte isteğine uygun muadiller koyabilirsin. Örneğin; kakaolu tatlıları daha çok seviyorsan ilave şekersiz kakaolu altermatifler sana iyi gelecektir ya da sütlü tatlılar vazgeçilmezlerinden ise bu tarz sağlıklı içeriklere yönelebilirsin. Bu yüzden seninle en sık yaşanan krizlerden biri olan tatlı isteğine çözümler sağlamak ve şeker isteğini köreltecek öneriler paylaşıyorum.

Şekeri bırakmana destek önerilerim:

▪ Günlük içtiğin suyun en azından 1 bardağına 1 tutam himalaya tuzu ekle.

▪ Şeker alternatifleri olan hurma, kuru kayısı, kuru erik öncelikli tercihin olsun.

▪ Tatlıları tüketmenin en doğru yolu bunları sağlıklı yağlar, tohumlar, kabuklu yemişler, hindistan cevizi ile dengelemektir. Bunlar şekerlerin özümsenmesini yavaşlatarak ruhsal durumu da dengeye sokar.

▪ Baharatlardan tarçın, karanfil, muskat, kakule, zencefil ayrıca farklı tat duyularını da uyararak algılanan tatları attırır.

▪ Yemeklerden sonra tarçınlı su ve bitki çayı tüket.

▪ Kesinlikle yemekten hemen sonra tatlı yeme. Tatlın, ara öğün alternatifin olsun.

▪ Akşam saatlerine geçildikçe metabolizma sabah saatlerine göre daha yavaş çalışır. Bu da demek oluyor ki akşam 5’e kadar yediklerimizi sindirmek 5’ten sonrasına göre daha kolay! O nedenle tatlı öğününü 17:00’a kadar olan süreçte planlayarak vücuduna yardımcı olabilirsin.

▪ Şeker isteği genelde serotonin eksikliği ile artar bunu önlemek zengin bağırsak florası ile olur. Serotoninin %70’den fazlası bağırsaklarda üretilir. Düzenli olarak kefir, ev yoğurdu, tarhana, turşu tüket.

Uykusuz kalma! Bu enerji düşüşleri canının tatlı istediği yanılgısına düşmene sebep olur. Düzenli ve derin uyumaya dikkat et.

Stresini azalt, bunu yönetecek alışkanlıklar edinmen şeker ataklarını önleyecektir.

Önceki ve Sonraki
Haberler