EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - SAĞLIK

Restart yapılmış kariyer hikayeleri 11 – Neslihan Üner

Konfor alanından çıkmak, içinde huzursuz ve rahatsız olunsa bile bilinen, tanınan ortamdan uzaklaşabilmek zor… Yıllarca kurumsal hayatta yol aldıktan sonra, keskin bir dönüş ile yeni bir yola sapan kadınlarla ilham dolu bir yazı dizisi hazırladık. Bugünkü konuğumuz Neslihan Üner

profil
BT Ekip
04.08.2022
Restart yapılmış kariyer hikayeleri 11 – Neslihan Üner

Uzun yıllar güzellik sektöründe ‘kadınlar için daha güzel bir dünya sunma’ misyonunu benimseyen global markaların yöneticiliğini yaptıktan sonra, kendi hayalini gerçekleştirme için yepyeni bir hikaye yarattı ve Lavanta çiftliği NLAVA’yı kurdu.


Neslihan Üner. “NLAVA, benim için bir uyanış ve farkına varış hikayesi” diyen Üner, bir yandan kadınlara yeni istihdam yaratıyor, diğer yandan da lavanta tohumunun toprakla buluştuğu ve hayata karıştığı NLAVA Çiftliği’nde kendi özüne dönüyor.

Ankara’da sıcak bir yaz günü doğduktan sonra İzmir’in bahçelerinde çocukluğunu yaşayan Neslihan Üner; ardından Ankara Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde okuduktan sonra Paris’te Ecole Nationale des Ponts et Chaussées’de İşletme Master’ı yaparak hayatına yön veriyor. Paris’te okurken dünya devi kozmetik şirketinde profesyonel iş hayatıma başlıyor. Vichy, Maybelline NY, L’Oréal Professionnel, Kérastase, Décleor, Carita markalarının uzun yıllar yöneticiliğini yapıyor.

İzmir’de bulunan narenciye çiftlikleri, daha çocuk yaşlarda Neslihan Üner’in hayatını şekillendiriyor. Toprakla, taşla, bitkiyle ve hayvanla ilk tanışması onun hayallerini şekillendirmesine vesile oluyor. “Çocukluğum hafta sonları ve tatillerde ailemin İzmir’deki narenciye çiftliğinde geçtiği için ‘Jeolog olacağım’ derdim. Sanırdım ki taş, toprak, doğa ile jeologlar ilgilenir!” diyen Neslihan Üner, sözlerine şöyle devam ediyor: “Üniversitede algım yükseldikçe pazarlama alanı ilgimi çekmeye başladı ve master programını buna göre karar verip sevdiğim, ilgimi çeken kozmetik alanına yöneldim.”

Güzellik sektörünün ona kattıkları Üner’in yol haritasını belirliyor. Global markaların vizyonu, pazar trendleri, güzellik pazarının zamanla evrilmesi ve markaların bu vizyon doğrultusunda ilerlemesine şahitlik eden Üner, 17 yıl sonunda yepyeni bir ayrıma giriyor. Nasıl mı? “Aslında her şey 17 senenin üzerine hayat amacımın ne olduğunu sorgulamaya başlamamla oldu. Büyük bir tutku ile çalıştığım şirketimde aynı döngüleri yaşamaya başladığımı fark edince içimde yoğun bir his, beni çocukluğumda yaşadığım o hayallere götürmeye başladı. O sesi bastırmayıp dinlemeyi seçtim. Çünkü hepimizin bir konfor alanı var ve oradan çıkmayı istemiyoruz. Ben o iç sesi dinleyerek o cesareti gösterenlerdenim sadece.”

Üner, bir hayalin peşinde, toprağın bereketini ve toprağa saygılı insanların emeğini arkasına alarak yepyeni bir yola çıkıyor. NLava aslında bir lavanta çiftliği markası, 86 dönümlük bir arazi içinde lavantalarıyla, arılarıyla, süt kuvarz taşlarıyla, Bulgaristan’a 800 metre uzaklıkta olan konumuyla Üner’in hayalinin temelini oluşturan bir marka. Üner, markasını şöyle anlatıyor: “Burada yetişen lavantaların uçucu yağı ve hidrosolünün o kadar fazla faydası var ki, gerçekten her evde olması gerekenlerden. Bunun yanı sıra güzellik sektöründen gelen biri olarak birçok güzel marka ile doğal hammadde iş birliği yapıyor olmak benim için çok mutluluk ve gurur verici. Tüketici tarafında ise uçucu yağ ve hidrosolün yanı sıra tasarımcılarla farklı buhurdanlık koleksiyonları çıkarıyorum. Gelecek projelerde de farklı tasarım objeleriyle uçucu yağın gücünü birleştiren çalışmalar var.”


Yepyeni bir marka yaratmanın da ötesinde, kadınlara istihdam yaratmak da Neslihan Üner için başka önemli bir konu. Başarılı iş kadını, “Lavantanın bakımında en zorlayan konu, organik olduğumuz için yabani ot mücadelesi. Bunun için de el çapalaması gerekiyor. Yılda en az iki sefer el çapası yapılıyor ve bunu özellikle köylü kadınlar ile yapıyorum. Hasat zamanı da geleneksel yöntem olan orakla çiçekleri hasat ederek yine kadınlara istihdam yaratıyorum” diyerek kadınların yanında olduğunu da dile getiriyor.


Önceki ve Sonraki
Haberler