EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - SAĞLIK

Renkler duygularımızı nasıl etkiliyor?

Renkler aslında duygularımızı derinden etkiliyor. Tıpkı müzik gibi, onlar da bizim ruh halimizde bir karşılık buluyor. ReCrea Academy’nin kurucularından ve Renk Şifresi kitabının yazarı Zeynep Tarhan Muslu, renkleri doğru kullanmanın ipuçlarını paylaştı.

profil
BT Ekip
07.04.2020
Renkler duygularımızı nasıl etkiliyor?

Renkler aslında duygularımızı derinden etkiliyorlar. Tıpkı müzik gibi, onlar da bizim ruh halimizde bir karşılık buluyor. Fakat onları pek de dikkate almamayı seçiyoruz çoğu zaman. Oysa ki giyim, kuşam, makyaj ve hatta dekorasyonda renkleri doğru yönetmeyi başardığımızda hayatımızı çok olumlu etkileyen kahramanlara dönüşüyorlar. Renkler ve anlamları aslında iki temele dayanır, ilki çok fizikseldir, bir uyaran olarak rengin yarattığı dalga boyutunun bizde bulduğu duygusal karşılıkla eşleşir. İkincisi ise geçmişten günümüze o rengin yüklenmiş olduğu tüm anlamlar üzerinden yapılan bir göstergebilimsel çıkarımdır aslında. Renkleri değerlendirirken bu ikisini de göz önünde bulundurmakta fayda var. Tüm renklerin hem olumlu hem de olumsuz çağrışımları vardır. Ben kişiyle teknik olarak doğru bütünleşen tonlar bulunduğunda bu olumlu çağrışımlara ulaşıldığını düşünüyorum ve bunu da bireylerle yaptığım Renk Şifresi çalışmalarıyla sık sık doğrulama fırsatı buluyorum. Renk psikolojisine hızlı bir giriş için "tonlardan bağımsız" genel geçer diyebileceğimiz ana renkler üzerinden yaptığımız çıkarımlar renk kararları verirken çok işimize yarayacak temel bilgiler içeriyor.
 


Spektrumda en uzun menzil giden renklerden biri olmasından ötürü dikkatimizi hızla çeker. Bu yüzden sarı adeta 'benimle ilgilen' diye fısıldar. Dikkatimizi fazlaca çektiğinden dolayı gözü çok yorma ihtimali de yüksektir. Enerji yükselten renkler arasında azımsanmayacak bir gücü vardır. Genellikle olumlu duyguları çağrıştırır ve motive eder.


'Ben buradayım' diye bağıran bir renk arıyorsanız eğer, turuncuya hoş geldiniz. En dikkat çeken renklerden biridir. Spontane fikirlerin, bağımsızlığın ama bir o kadar da geçiciliğin rengidir. Tıpkı gökyüzünde bir anda belirip kayan bir yıldız gibi, şaşırtır, mutlu eder ve geçip gider. Tam da yarattığı his budur çoğu zaman.


İnsan beyninin ilk algıladığı renklerden biridir. “Bana dikkat et” der. İlgimizi epeyce çeker ama biraz da gergin hissetmemize neden olabilir. En güçlü duyguları tetikler. Hem aşkın hem öfkenin hem de gücün rengidir. Aynı zamanda özgüven hissini arttırmak için de kullanılabilir.


Zihnin ve hayal gücünün rengidir. Doğada çok az olan bir renk olduğundan hayal gücünü çok iyi aktive eder. Aynı zamanda yine az bulunur olması yüzyıllardan beri kraliyet ve asaletle eşleşmesine neden olmuştur. Zihni yatıştırmak ve olumlu düşüncelere odaklanmak için harika bir renk.


Çoğu tonu “sakinleş” diye fısıldar bizlere. Yüksek enerji ve agresyonu iyi dengeleyen bir renktir. Ortamı yatıştırmak, tartışmaları engellemek ve uykuyu düzenlemek için olumlu etkiler barındırır. Aynı zamanda artistik özellikleri, odaklanma ve yaratıcılığı yükseltir.


Verdiği en net mesajlardan biri güvendir. Mavinin birçok tonu “Bana güven” der bilinçaltımıza. Aynı zamanda refah ve istikrarın rengidir. Gelip geçicilik değil kalıcılık hissi uyandırır. Bu yüzden güven telkin etmek isteyen birçok markanın da logolarında sıkça kullandığı renklerin başında gelir.


Bize verdiği mesaj “Dinlen benimle”. Yeşil huzur ve ferahlığın sembollerinden bir. Dinlendirici ve yatıştırıcı etkisi yüksektir. Güven verir ve konsantrasyonu arttırır. Özellikle okuma güçlüğü çekenler için ideal bir renktir. Aynı zamanda ortamı yatıştırıcı bir etkiye de sahiptir.


Önceki ve Sonraki
Haberler