EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - SAĞLIK

Rahim filmi nasıl çekilir?

Kısırlık vakalarının büyük bir bölümü benzer durumlardan kaynaklanmaktadır. En yaygın olanlardan biri, rahim ve fallop tüplerindeki tıkanmalardır. Prof. Dr. Bülent Tıraş rahmin ve fallop tüplerinin özel bir röntgen ile muayene edilmesi amacıyla istenen rahim filmi hakkında bilgi verdi.

profil
Prof. Dr. Bülent Tıraş
26.05.2019
Rahim filmi nasıl çekilir?

Daha önceki pelvik enfeksiyonlar, geçirilen operasyonlar, endometriozis gibi durumlar, yumurtaların fallop tüplerinde rahatça dolaşmasını engelleyerek hamile kalmayı zorlaştırabilir ve hatta imkansız hale getirebilir. Kısırlık nedeninizin, fallop tüplerindeki bu tıkanmadan kaynaklanabileceğinden şüphelenmesi durumunda, doktorunuz bir rahim filmi çekilmesini talep edebilir. HSG testi olarak da bilinen bu test, bazen tekrarlanan düşüklerde de uygulanmaktadır. 

Rahim filmi nasıl çekilir?
Rahim filmi; rahmin ve fallop tüplerinin özel bir röntgen ile muayene edilmesidir. Ortalama 45 dakika süren bu muayene ile rahim ve fallop tüplerinin şekli gözlemlenir. Tıkanma olduğunu gösteren işaretler olması durumunda, bazen cerrahi müdahaleler gerekebilir. Doktorunuz, muhtemelen tüp bebek tedavisini denemenizi önerecektir. Tüp bebek tedavisi, fallop tüplerindeki tıkanmaya bağlı kısırlık yaşayan kadınlarda oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. 

Rahim filmi (HSG) çekilmeden önce yapılması gerekenler nelerdir?
Eğer bir HSG testine ihtiyacınız varsa, doktora gitmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyler vardır;
•    Testin, adet döngüsünün 5-10. günleri arasında yapılması gerekir. Bu, HSG yapıldığı sırada kişinin hamile olmadığından emin olmak içindir. 
•    Adet düzensizliğiniz varsa ya da yumurtlama döneminizin ne zaman olduğundan emin değilseniz, HSG testi öncesi bir hamilelik testi yapılabilir. 
•  Özellikle lodine, betadin ya da novakain gibi alerjilerinizi belirtmelisiniz. Test sırasında kullanılan malzemelere alerjik reaksiyonlar nadir olarak görülse de, yine de görülebilir. 
•   Yukarıdakilere alerjiniz olması durumunda, test sırasında kullanılabilecek alternatif materyaller ve farklı test seçenekleri de bulunmaktadır. 
•    Rahim filminin çekileceği gün, teste girmeden önce iltihaplanma karşıtı bir ağrı kesici alabilirsiniz. 
•   Test sırasında, hafif kramplar hissedebilirsiniz. Alacağınız ağrı kesici, rahatsızlığı minimuma indirmenizi sağlayacaktır. 
•    Rahim filmi çekildikten sonra, aynı gün içerisinde bir ağrı kesici daha alabilirsiniz. 
•    Yanınıza bir ped alın. Rahim filminden sonra az miktarda kanamanız olabilir. 
•    Rahat kıyafetler tercih edin. 
•  Kendinizi iyi hissetmeyebileceğiniz için, doktora giderken yanınızda sizi eve götürebilecek birini de götürün. 
•    Rahim filmini izin gününüzde yaptırın. Bu, çok önemli bir prosedür olmasa da, sonrasında işe geri dönmeniz biraz zor olabilir. 
•    İşlem sonrasında baş dönmesi ya da mide bulantısı hissedebilirsiniz. 


HSG (ilaçlı rahim filmi) nasıl çekilir?
Rahim filmi, röntgen yapılarak çekilmektedir. Hasta, röntgen masasına sırt üstü uzanır ve bacaklarını açar. Ardından, herhangi bir anestezi uygulanmadan spekulum ile muayene edilmektedir. Test sırasında, rahim ve fallop tüplerinde tıkanma olup olmadığını anlayabilmek için, rahim içerisine sıvı bir ilaç gönderilmektedir. Ortalama 10 dakika süren HSG testinin ardından sonuçların gelmesi beklenir. 

Rahim filmi (hsg) sonuçları ne zaman alınır?
Sonuçlar, HSG testinin yapılmasının ardından 15 dakika sonra alınmaktadır. Bazı durumlarda, test sonuçlarının alınması daha uzun sürebilir. 


 

Önceki ve Sonraki
Haberler