EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - SAĞLIK

Mutlu hissetmenin kariyerinize 5 etkisi

Mutluluk hissi yalnızca güzel bir duygu olmakla kalmıyor; araştırmalar, mutluluğun bize ciddi anlamda fayda sağladığını, başarı getirdiğini gösteriyor. Gün içinde yaşadığımız pozitif duyguların ve mutlu anların fazla olması, iş hayatınıza tahmin etiğinizden çok katkı sağlayabilir. Uzman Pozitif Psikolog Hazal Aktan anlattı: Aslında mutlu olmak için başarılı olmaya gerek yok ama başarılı olmak için mutlu olmaya gerek var!

profil
Hazal Aktan
06.11.2019
Mutlu hissetmenin kariyerinize 5 etkisi

Tüm duygular bulaşıcıdır, yani biz ne hissediyorsak etrafımızdakilerin de aynı duyguyu hissetmesini sağlayabiliriz. Profesör Fredricskon’ın duygular üzerine yaptığı araştırmalar bunun en güzel kanıtı. Örneğin; eğer siz neşeliyseniz bunu etrafınıza da yayabilirsiniz. Neşenizi iş arkadaşlarınıza yansıttığınız zaman, bu size pozitif ve keyifli bir ekip içinde çalışma şansı verecek. Çevrenize mutluluk için ilham kaynağı olmak… Kulağa hoş geliyor değil mi? 


Warwick Üniversite’sinde yapılan bir araştırmaya göre; mutlu hissetmek iş yerinde üretkenliği %12 oranında arttırıyor. Yani mesleğiniz ne olursa olsun veriminizi arttırmak istiyorsanız mutlu hissettiğiniz anları arttırmaya odaklanın. Üstelik pozitif duyguların faydaları bununla da kalmıyor, iyi hissettiğiniz anlarda daha yaratıcı ve yenilikçi işler de çıkarabiliyorsunuz. Yaptığınız işi yaratıcı bir yaklaşımla geliştirmekten daha güzel ne olabilir? 


Harvard Bussiness Review’da yayınlanan bir makalede de açıklandığı gibi; çalışanlar mutsuz olduğu zaman zihinleri de pozitif duygulardan uzaklaşmaya başlıyor. Bu durum yaratıcılığa ket vuruyor, muhakeme yeteneğine zarar veriyor. Pozitif duygular hissettiğinizde ise algınız açılıyor ve daha fazla çözüm seçeneğini fark edebilme yeteneğine sahip oluyorsunuz. 


Aynı anda birçok işi halletmeye çalışmak (multi tasking) aslında daha çok vakit kaybetmenize sebep oluyor. Stanford Üniversitesi’nde psikoloji departmanı profesörü Cliffor Nass tarafından yapılan araştırmalar da bu bilgiyi destekler nitelikte. Multi tasking kulağa çok havalı gelse de aslında stresinizi arttıran ve veriminizi düşüren bir durum yaratıyor. Bu da mutsuzluğu getiriyor. Yaklaşımınızı değiştirerek tek bir şeye odaklanın; hem mutluluğunuz hem de veriminiz artsın. 


Pozitif duygular modumuzu yüksek tutarak strese karşı olan tutumumuzun daha sağlıklı olmasını sağlıyor. Mutsuz olduğunuz anlarda negatif tutumlarınız işinize de yansıyor ve başarabileceğiniz şeyleri fark etmemeye başlıyorsunuz. Mutlu olduğumuz dönemlerde ise iş hayatının getirdiği stresli durumlarla çok daha olumlu bir şekilde başa çıkabilirsiniz. Bununla da kalmayıp iş hayatının pozitif yönlerini fark ederek, odağınızı sizin için faydalı bir şeye çekmiş olursunuz. 


Dışarıdan bir takdir beklemek yerine, kendi kendinizi tebrik edin. Üstelik kendinizi tebrik etmek için büyük bir şey başarmış olmanıza da gerek yok! Gün içinde başardığınızı hissettiğiniz işleri not edin ve minik bir kutlama yapın. Bu bazen iç sesinizdeki nazik bir tebrik, bazen de güzel bir kahve keyfi olabilir. Küçük gelişmeler için dışarıdan tebrik beklemeden kendimize bu ödülü vermek; iş sırasında daha aktif olmanızı sağlayacak ve pozitif duygularınızı arttıracak. Gelişme kaydettiğinizi fark etmek, tamamladığınız işleri görmek devamlılık hissi verecek ve daha hevesli ve enerjik olacaksınız. 


Önceki ve Sonraki
Haberler