EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - SAĞLIK

Mis kokulu 4 dezenfektan bitki yağı

Antivirüs ve antibakteriyel ürün aradığımız bu dönemde dezenfektan özelliğinin yanı sıra ferahlatıcı kokularıyla rahatlatan bitki yağlarını deneyebilirsiniz. Mis kokulu bu dört bitki yağını not alın.

profil
BT Ekip
12.03.2020
Mis kokulu 4 dezenfektan bitki yağı

Antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahip olan bu yağ solunum yollarını arındırma ve rahatlatma özelliği ile ünlü... Burnunuz tıkalıyken burun ve ağız arasındaki bölgeye sürebilir ya da bir tencere kaynamış suya bir iki damla koyarak bu buharı soluyabilirsiniz. Bu şekilde hem solunumu rahatlatma hem de mikroplara karşı savunma özelliğinden faydalanmış olursunuz.  Bu yağın okaliptol ve sitronellal gibi bileşenleri, bağışıklık güçlendiren ve iltihap önleyen etkilere sahip bu nedenle mevsim alerjisi için de faydalı. Ayrıca sinüzite bağlı baş ağrısını geçirmek için masaj yağı olarak kullanabilirsiniz. 


Limon yağı, antiseptik özelliği ve enerji veren kokusuyla ünlü.  C vitamini, mineral, potasyum ve kalsiyum açısından zengin oluşu da tercih sebebi. Astım, baş, boğaz ağrısı ve mide bulantısı şikayetlerinde faydalı. Bağışıklık sistemini güçlendirme ve sinüsleri temizleme özelliği ile de fark yaratıyor. Avucunuza birkaç damla alarak vücudunuza masaj yapabilir, buhurdanlığa damlatarak bulunduğunuz ortamda soluyabilirsiniz. 

 


Stres ve anksiyete yatıştırma, uykuyu kolaylaştırma gibi özellikleriyle ünlü olan lavanta yağı aynı zamanda soğuk algınlığı, grip, boğaz enfeksiyonları, öksürük, astım,  sinüs tıkanıklığı gibi solunum problemlerine karşı da yardımcı. Boyun, göğüs ve sırt bölgesine sürüp masaj yapabilirsiniz. Kaynamış suya veya buhurdanlığa damlatarak ortama hava yoluyla yayılmasını sağlayabilirsiniz. 

Bonus: Evinizin enerjisini yükselten aromaterapi önerileri


Nane yaprakları, en doğal mentol kaynağı olarak biliniyor. Antik Uzakdoğu, Yunan ve Mısır kaynaklarında da geçen bu ferahlatıcı yağı koklamak, sinüslerin açılmasını ve tahriş olmuş boğaz bölgesinin rahatlamasını kolaylaştırıyor. Antivirüs özelliği sayesinde solunum yollarını temizliyor ve rahatlatıyor.  Nane yağını sıcak suya damlatarak buharını koklamak ya da doğrudan yağın kendisini belirli aralıklarla koklamak ve masaj yapmak fayda sağlıyor. Nane yağı kokusu aynı zamanda hafızayı ve konsantrasyonu etkileyerek zihni güçlendiriyor ve fiziksel performansı artırmaya yardımcı oluyor. 


Önceki ve Sonraki
Haberler