EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - SAĞLIK

Lohusalık döneminde doğum kontrol

Yazarımız Op. Dr. Furkan Kayabaşoğlu, lohusalık döneminde doğum kontrolüne dair merak edilenleri yazdı.

profil
Op. Dr. Furkan Kayabaşoğlu
02.02.2017
Lohusalık döneminde doğum kontrol

Doğum kontrol hapına başlayabilir miyim?

Östrojen içeren doğum kontrol hapları emzirilirken kullanılamaz. Emzirmeyen anneler için bile pıhtılaşma sorunları (tromboemboli) riski nedeniyle doğumdan sonraki altı hafta içinde doğum kontrol hapları kullanılmamalıdır.

Rahim içi araçlar ise vajinal doğum veya sezaryen sonrası rahimin normal boyutlara döndüğü altıncı haftadan sonra uygulanabilir.

Anne sütünün hamilelik oluşumunu engelleyici etkisi olmakla birlikte, her zaman koruyucu olmayacaktır.

Lohusalık döneminde cinsel ilişki

Lohusalık döneminde annenin cinsel isteksizlik yaşaması son derece normaldir. Cinsel arzu sıklıkla üçüncü hafta sonrası başlamakla birlikte, bu süreç altı haftaya kadar da sürebilir. Vajinal doğum sonrası genital organların hamilelik öncesine dönmeleri altı haftalık bir süreçtir. Doğum sırasında özellikle rahim ağzının açılması nedeniyle cinsel ilişki enfeksiyon açısından risk artışına neden olur. Erken cinsel ilişkiye girilmesi enfeksiyonun yanı sıra “disparoni” adı verilen ağrılara da neden olabilir.

Doğum sancısı başlamadan uygulanan planlı sezaryen sonrası, rahim ağzı daha erken normale döndüğü için cinsel hayat daha erken başlayabilir. Geniş epizyotomi kesisi ya da vajinal yırtık onarımı olan vajinal doğumlarda ise süre doktor önerisi ile daha da uzun tutulabilir.

 

Önceki ve Sonraki
Haberler