EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - SAĞLIK

Karantinada sosyal ilişkileri korumanın 5 yolu

Günlerimizi izole geçirdiğimiz bu dönemde, sosyal olarak aktif ve bağlantıda kalmak her zamankinden çok daha fazla önem taşıyor. Peki buna nasıl uyum sağlayabiliriz? Uzman Pozitif Psikolog Hazal Aktan anlattı.

profil
Hazal Aktan
14.04.2020
Karantinada sosyal ilişkileri korumanın 5 yolu

Fiziksel olarak izole yaşadığımız bu günlerde sosyal olarak aktif ve bağlantıda kalmamız ruhsal sağlığımız için ekstra önem önem taşıyor. Şimdiye kadar yetişkin gelişimi üzerine yapılmış en uzun araştırma Harvard Üniversitesi tarafından yapıldı. Araştırmanın sonuçları, insanlara yaşam süresi boyunca dinç bir zihin ve mutluluk veren en önemli unsurun samimi ve anlamlı ilişkiler olduğunu gösteriyor. Bu dönemde sosyal ilişkilerinize emek vermek hem size iyi hissettirecek hem de bu süreçte zihinsel sağlığınızı korumanıza yardım edecek. Zorluklardan geçtiğimiz bu süreçte kişisel paylaşımlarda bulunmak zihinsel ve duygusal olarak uyarıcı bir görev görüyor ve modunuzu yükseltiyor. Özetle; sosyal ilişkiler bu süreci ruhsal sağlığınız açısından en iyi şekilde atlatmanıza yardımcı oluyor.  


Araştırmalar, yoğun duygu anlarını paylaşmanın, bu anları beraber yaşamanın, ilişkileri güçlendirici bir özelliğe sahip olduğunu gösteriyor. Bu günlerde yakın çevrenizle bağlantıda kalarak, duygusal paylaşımlarda bulunarak, ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Sosyal çevrenizle paylaşımda bulunabileceğiniz samimi anlar yaratmaya çalışın. Bu bazen sadece genel, kişisel duygu paylaşımı için yaratılan bir an olabileceği gibi bazen de birlikte belirlediğiniz, sizi etkileyen eserler üzerine de olabilir. Örneğin, beğendiğiniz bir film, müzik, kitapta karar kılıp sonra da onun üzerinden duygu paylaşımı yapabilirsiniz.


İçinde bulunduğumuz duruma adapte olmaya çalışın ve sosyal çevrenizle bağ kurmak için yeni yöntemler geliştirin. Bu süreçte yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz. Mesela, klasik bir mesajlaşma yerine, arkadaşlarınızla ortak bir tema belirleyip, bu temaya uygun giyinerek birbirinizle resimlerinizi paylaşabilirsiniz. Bu sayede hem eğlenceli bir an yaşamış olacaksınız hem de sosyal olarak aktif ve bağlantıda kalmış olacaksınız. 


West Virginia Üniversite’sinde yapılan bir araştırma teknolojinin, ilişkilerin gelişimine katkı sağlayacak bir şekilde kullanılabileceğini gösteriyor. Normalde fiziksel olarak arkadaşlarınızla hep yaptığınız aktiviteleri fiziksel olarak gerçekleştirmek şu anda mümkün olmayabilir ama içlerinde online versiyonlarını gerçekleştirebileceğiniz eski ritüelleriniz de olabilir.  Örneğin, iş çıkışı buluşmalarını, online olarak iş sonrası bir kokteyl veya kahve saatine çevirebilirsiniz. Normalde yaptığınız sosyalleşme ritüellerinizi bu koşullara adapte etmeyi deneyin, bu sayede eski hayatınızdan ve sosyal çevrenizden kopuk hissetmek yerine daha iyi ve uyumlu hissedebilirsiniz.


Günlük hayatın koşturmasında buluşmak için bir türlü fırsat bulamadığınız arkadaşlarınızla, uzun süredir görüşemediğiniz ama sizin için önemli olan insanlarla iletişime geçmek, bağlantı kurmak için bu günleri bir fırsat gibi düşünebilirsiniz. Bu günlerde aklınıza gelenleri arayarak yeniden bağlantıya geçebilirisiniz. Emin olun, sizden haber aldıkları zaman onlar da çok mutlu olacaklar. Bu sayede hem siz iyi hissedeceksiniz hem de karşınızdakine iyi hissettirmiş olacaksınız. 


Önceki ve Sonraki
Haberler