İYİ HİSSET - SAĞLIK

Hızlı kilo kaybının tehlikeleri

Hemen hemen herkes fazla kilolarından hızlı bir şekilde kurtulmak ister. Hızlı kilo kaybı yaşanabilir fakat aynı zamanda son derece sağlıksız ve ciddi bir şekilde sağlığı tehdit edici olabilir. Hızlı kilo verirken sağlığınızdan olmayın.

profil
Diyetisyen Burcu Yıldız Uğur
28.01.2016
Hızlı kilo kaybının tehlikeleri
Eğer kilo vermek için aldığımız kalorileri azaltıyorsak, o zaman ne kadar az yersek o kadar iyidir değil mi? Hayır, bu oldukça yanlış bir düşünce. Özellikle aynı zamanda düzenli egzersizler için vücudunuza enerji depolamak istiyorsanız.

Vücudunuzun en iyi şekilde çalışması için belli bir kalori seviyesine kadar yemeniz gerekmektedir. Bu seviyenin çok altında bir miktarda kalori alırsanız uzun vadede oldukça ciddi sorunlarla karşılaşabilir, metabolizmanıza zarar verebilir ve kilo vermenizi çok daha zorlaştırabilirsiniz.

Genel olarak,gerekli tıbbi durumlar dışında haftada yarım ile bir kilo vermek sağlıklı kabul edilir. Ama bu süreç yaşınız, boyunuz, egzersiz düzeyiniz, kullandığınız ilaçlar, cinsiyetinize göre değişkenlik gösterebilir.

Hızlı Kilo Kaybının Sonuçları

Kilo verme programının başında vücut,  kalori alımı konusunda büyük bir değişim yaşadığından vücut ağırlığının büyük ölçüde azalması normaldir. Fakat aşağıdaki semptomlardan herhangi birini yaşanıyorsa kilo kaybı hızlı ve sağlıksız seyrediyor olabilir, kilo verme programınız gözden geçirilmelidir.

*İstirahat halindeyken düşük kan basıncı

*Başağrısı

*Boğaz ağrısı

*Yorgunluk ya da enerji kaybı

*Adet kesilmesi

*Kabızlık

*Gözlerde kanlanma

*Ruh halinin hızlı ve sık değişmesi

*Stres artışı

*Uykusuzluk

*Kusma veya mide bulantısı

*Depresyon

Yukarıda sıralanan şikâyetler kişinin günlük yaşam kalitesini etkilerken, devam etmesine izin verilirse,  önemli hayati tehlike yaratabilecek ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Fazladan birkaç kilo kaybetmek uğruna sağlığınızdan olmanıza hiç değmez.

Hızlı Kilo Kaybının Tehlikeleri

1.     Yağsız Kas Kaybı;

Düşük kalorili diyetler metabolizmayı hızlandırdığı için hızlı kilo kaybı sağlar fakat tartıda görülen yağ kaybı olmayıp sadece kas ve su kaybıdır. Acımasız görünse de, vücut, yağ depolarını enerji sağlamak amacıyla en son sırada kullanma eğilimindedir. Bir kişi katı bir biçimde kalori alımını kısıtladığında, yağsız kas dokusunu tüketmeye başlar. Yağsız kas dokusu kaybı sağlıksızdır ve ciddi tıbbi koşullar dışında hiçbir kilo verme programına uygun değildir.1 gram kas kaybettiğinizde yaklaşık 2,7 gr su kaybedersiniz ve böylece hızla zayıfladığınızı düşünürsünüz.

2.     Enerji Azalması;

Vücudun etkin ve verimli bir biçimde çalışabilmesi için gerekli besin ve kalorilerden mahrum bırakılması günlük aktiviteleri zorlaştıracaktır. Diğer yandan sağlıklı ve sürdürülebilir bir kalori kısıtlaması ile beslenmek hem daha sağlıklı bir kilo kaybı oluşturacak hem de günlük aktiviteleri yerine getirmek için yeterli enerjiyi sağlayacaktır.

3.     Besin Eksikliği ve Yetersiz Beslenme:

Kilo verme programlarında yapılan diyet hatalarıyla karşımıza çıkan en önemli sorunlardan birisi de yetersiz beslenmedir. Beslenme yetersizliği vücut ,en iyi şekilde çalışması için gerekli olan besinlerden, vitaminlerden, minerallerden, kompleks  karbonhidratlardan, sağlıklı yağlardan ve amino asitlerden sürekli olarak yoksun bırakıldığında ortaya çıkar. Vücutta besin eksikliği olduğunda hastalık riski katlanarak büyür.

Unutulmamalı; Her bireyin beslenme çözümü kendisine özel. Nasıl herkesin parmak izi birbirinden farklı ise, metabolizma ve yaşam şekilleri de birbirinden farklılık gösterir. Amaç; sağlıklı, sürdürülebilirve hayatınızın geri kalan kısmında yaşam biçimi hale getirebildiğiniz bir zayıflama programı belirlemektir. Yaşam biçiminiz haline gelebilecek yeterlilikte bir zayıflama programı belirleyerek kilo vermenin sadece erişilebilir bir amaç olmakla kalmayıp sürdürülebilir bir hale geldiği bir ortam yaratmış olacaksınız.

Önceki ve Sonraki
Haberler