EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - SAĞLIK

Hamilelikte seyahat güvenli mi?

Hamilelikte seyahat ne zaman ve hangi koşullarda güvenli? Prof. Dr. Bülent Tıraş detaylı bilgi verdi.

profil
Prof. Dr. Bülent Tıraş
01.06.2019
Hamilelikte seyahat güvenli mi?

Hamilelikte seyahat güvenli mi? 
Uygun önlemler alındığında, pek çok kadın için hamilelikte seyahat etmek güvenlidir. Sizin ve bebeğinizin sağlık durumu ile ilgili bir sorun olmadığı sürece, hamileliğin son ayına kadar güvenli bir şekilde seyahat edebilirsiniz. 


Hamilelikte yolculuk için en uygun zaman hangisi? 
Hamilelikte seyahat etmenin en iyi zamanı, hamileliğin 3 ve 6. ayları arasındadır. En sık görülen hamilelik problemleri, hamileliğin ilk üç ve son üç ayında meydana gelir. Üçüncü aydan itibaren, kendinizi daha enerjik hissetmeye başlarsınız ve sabah bulantıları da ortadan kalkmaya başlar. 
Bu geçiş ile birlikte, hamileliğiniz ile ilgili herhangi bir risk olmaması durumunda güvenle seyahat edebilirsiniz. Burada, nasıl hissettiğinize dikkat ederek yolculuk için uygun bir zamanda olup olmadığınıza karar verebilirsiniz. 


Gebeliğin hangi döneminde seyahat önerilmez? 
Erken doğum riski, düşük ya da bazı diğer hamilelik riskleri söz konusuysa, hamileliğin özellikle son aylarında yolculuğa çıkmanız önerilmemektedir. Bununla birlikte, ikiz ya da daha fazla bebek taşıyorsanız da hamilelikte seyahat etmek iyi bir fikir olmayabilir. 


Derin Ven Trombozu, bacaklarda ve vücudun diğer bölümlerinde ortaya çıkabilen, damarlarda kan pıhtılaşması durumudur ve bu durum, akciğerler için tehlikeli olabilir. Seyahatiniz için uzun süreli bir yolculuk planlıyorsanız, uzun süre oturmak ve hareket etmemek hamilelikte DVT riskini arttırabilir. Riskleri azaltmak için aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz: 


•    Bol bol sıvı alın,
•    Sıkı olmayan kıyafetler tercih edin,
•    Düzenli aralıklarla yürüyün (araba ile seyahat ediyorsanız, sık sık mola verip bacaklarınızı hareket ettirin). 
Bir yolculuğa çıkmadan önce ne yapmalıyım? 
Bir seyahate çıkmadan önce seyahatinizin güvenli ve rahat olacağından emin olmak için şunlara dikkat edebilirsiniz:
•    Yolculuğa çıkmadan önce jinekoloğunuzdan randevu alın. 
•    Ağrı kesici, ilk yardım çantası ve hamilelik döneminde kullandığınız takviyeler gibi ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü ilacı yanınıza almayı planlayın. 
•   En hızlı ulaşım seçeneği genellikle en iyisidir. Seyahat planlaması yaparken, gideceğiniz yere ulaşım planlamanızı buna göre yapmaya özen gösterin. 


Araba ve uçak ile yolculuk için neler önerirsiniz? 
Araba ile seyahat etmeyi planlıyorsanız, sürüş mesafesini mümkün olduğunca kısa tutmaya çalışın. Arabaya bindiğinizde, emniyet kemerini taktığınızdan emin olun. Yolculuk sırasında sık sık mola verin ve araçtan inip hareket edin. 
Uçak ile seyahat edecekseniz, uçak bileti satın alırken tarihler konusunda dikkatli olun ve uçuşunuzu, hamileliğin 36. haftasından öncesine planlayın. Gebeliğin son aylarında uçakla yolculuk etmeden önce mutlaka doktorunuza danışın ve riskli bir durum olup olmadığını öğrenin. 
Uçak bileti satın alırken, koridor tarafındaki koltukları tercih edin. Böylece, ara sıra bacaklarınızı hareket ettirmeniz daha kolay olacaktır. Uçuş öncesinde gazlı içecek ve yiyecekleri tüketmekten kaçının. Uçuş sırasında, her zaman mutlaka emniyet kemerinin takılı olduğundan emin olun. 

 

Önceki ve Sonraki
Haberler