EN ÇOK
OKUNAN
Hamilelikte ödem neden olur?

Hamilelik sırasında ödem oldukça yaygındır. Aslında, çoğu hamile kadın, hamileliğinin bir kısmında ödem yaşayacaktır ancak bazı kadınlar diğerlerinden daha eğilimlidir. Su tutulmasından kaynaklanan şişlik, hamilelik sırasında kilo alımının yüzde 25'ine katkıda bulunabilir.

İkinci ve üçüncü trimesterde, ellerinizde, yüzünüzde, ayak bileklerinde, karın duvarında ve vulvada hafif şişmeye neden olan su tutma sorunu yaşayabilirsiniz. Buna “ödem” denir ve tahmin ettiğinizden daha yaygındır.

Ödem, temel olarak dolaşım bozukluğunun bir sonucudur. Genişlemiş rahim, pelvis ve bacaklarınızdaki kan damarlarına baskı yapar. Bu basınç, kan dolaşımınızı yavaşlatır. Tehlikeye neden olan bu dolaşım sıkıntısı, ödeme neden olur.

Hamilelik sırasında ödemi artıran nedir?

Hamilelik sırasında ödeme katkıda bulunabilecek belirli yaşam tarzı alışkanlıkları vardır. Sıcak veya nemli koşullar ve yeterli su içmemek, vücudun sıvı tutmasını tetikleyebilir. Uzun süre ayakta durmak da, kanın ve sıvının bir noktada birikmesine neden olabilir. Kafein gibi idrar söktürücü gıdaların aşırı tüketilmesi tıpkı yeterince su içmemek gibi, vücudunuzu sıvı tutmaya yönlendirebilir. Gün boyunca işlenmiş gıdalar tüketmenizden kaynaklanan yüksek tuz alımı, su tutulmasına neden olacaktır.

Hamilelikte ödemi azaltmak için ipuçları

Çoğu durumda, hamilelik sırasında ödem normaldir. Ödem veya hamilelik sırasında şişmeyi en aza indirmek için, tuz veya sodyum bakımından yüksek gıdalardan kaçınmalısınız. Tuzla bağlanmış besinler, şişliklerinizi daha da kötüleştirebilir. Şişliği azaltmak için atabileceğiniz diğer adımlar şunlardır:

  • Günlük olarak egzersiz yapın. Doktorunuz buna karşı uyarmadıkça, hamilelik sırasında hafif veya ılımlı egzersiz sağlıklıdır ve hamileliğinizdeki ağrıların çoğunu hafifletebilir.
  • Uzun süre ayakta durmayın. Eğer işiniz sizi uzun süre ayakta kalmaya zorlarsa, mümkün olduğunda bacaklarınızı uzatmalı ve ayakta dikilirken ağırlık verdiğiniz bacağınızı sürekli değiştirmelisiniz.
  • Dinlenirken yan yatmalısınız. Ayrıca özellikle sağ yanınızı tercih etmelisiniz. Bu şişliği en aza indirebilir.

Şiddetli Şişme

Şiddetli şişlik veya ödem genellikle şişmiş ayak bileklerine en az 5 saniye süreyle basınç uygulandıktan sonra kalan çukur varlığı ile tespit edilir. Çukurluk, basıncın uygulandığı dokudaki fazla sıvının hareketini yansıtır. Doktorlar genellikle ödemi, 1 ile 4 arasında (hafif ila şiddetli) bir değerle derecelendirirler. Bu tür bir derecelendirme şeması doktorunuzun kilonuzdaki göreceli değişiklikleri kaydetmesine yardımcı olabilir. Doktorunuz aynı zamanda kilo alımınızı da takip edecektir, çünkü kısa bir süre zarfında ani bir kilo artışı, kötüye işaret olabilir.

Şişlik, preeklampsi için uyarı işareti olabilir

Her ne kadar biraz şişlik normalse ve gebelikte endişelenecek bir şey olmasa da, yüzdeki veya ellerdeki ani şişlik preeklampsinin bir belirtisi olabilir. Kısa bir zaman içerisinde, birkaç kilodan fazla almanıza neden olan ani şişlikler fark ederseniz hemen doktorunuza veya bir sağlık görevlisine başvurun.

Preeklampsi anne ve bebek için hayatı tehdit edici olabilir, bu nedenle ani şişmeye ekstra dikkat etmek isteyebilirsiniz. Şiddetli baş ağrıları, üst karın ağrısı ve bulanık görme, bu durumu geliştirmiş olabileceğinize dair diğer belirtilerdir. Doktorunuz, sizin ve bebeğinizin güvenliğini sağlamak için hemen harekete geçebilir.

Önceki ve Sonraki
Haberler