EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - SAĞLIK

Güneşe ihtiyaç duyduğumuzun 5 kanıtı

Yazın gelmesiyle güneş parlak yüzünü gösterdi! Siz siz olun koruyucunuzu sürmeden dışarı çıkmayın ancak güneşin yaralarından faydalanmak için küçük bir güneş banyosu yapmayı da ihmal etmeyin. İşte güneş ışığından sağlıklı bir şekilde yararlanmak için tavsiyeler ve bilmediğiniz 5 gerçek…

profil
BT Ekip
11.06.2016
Güneşe ihtiyaç duyduğumuzun 5 kanıtı

1. Mutluluk kelebeği

Güneş ışığı serotonin ve endorfin gibi mutlulukla özdeşleştirilen hormonların salınımını arttırır.

2. Daha Derin Uyku

Gün içerisinde güneş ışığına maruz kalmak, size aynı zamanda uyumaya yardımcı  olan melatonin üretimine etkin bir katkıda bulanacaktır.  Vücudunuz gün içerisinde yeteri kadar güneş ışığı depoladığı zaman, akşam olduğunu daha hızlı algılayacaktır. Bu etkiyi artırmanın bir yolu da güneş gözlüklerinizi takmadan önce en az birkaç dakika beklemek. Serotonin üretimi güneş ışığı retinaya vurduğu zaman başlar.

3. Daha Düşük Kan Basıncı

Güneş ışığı cildinize değdiği an, nitrik oksit denilen bir bileşen kan damarlarına salınıyor. Bu süreç kan basıncını aşağı düşürüyor ve dolayısıyla kalp krizi ve felç risklerini düşürüyor.

4. Daha güçlü kemikler

Tavsiye edilen miktarda D vitamin kemiklerinizi de sağlıklı tutar. Özellikle menopoz döneminde gücünü kaybeden kemikler için önemli bir rol taşır.

5. Potansiyel kilo kaybı

Güneşlen ve kilo ver. Maalesef bu o kadar kolay değil. Ama kilo kaybı ve güneş ışığı arasında birkaç bağlantı var. Bir araştırmaya göre, diyet sırasında vitamin D oranınız ne kadar yüksekse kilo vermeniz, hatta göbek bölgenizdeki yağdan kurtulmanız daha başarılı bir sonuç veriyor. Başka bir araştırma ise yeteri kadar D vitamini almayan yetişkin kadınların, vitamin alanlara kıyasla daha kilolu oldukları ortaya koymuştur.

Nasıl Güvenli Bir Şekilde İhtiyacınız Olan Güneş Işığını Alırsınız

Güneş ışığının yararlarına rağmen, hala aşırı güneşe maruz kalma ile ilgili erken kırışıklıklar ve cilt kanseri riskini de kapsayan haklı endişeler var. İşin sırrı gerekli olan miktarı risk arttırmadan alabilmek.

Genel olarak, her gün güneş kremi sürülmemiş cildi 10-20 dakika arası güneşe maruz bırakmayı hedefleyin. Uzmanlar bir günde güneş yanığı yaratabilecek uzun bir güneş banyosundansa her gün küçük miktarlarda güneş alımının çok daha faydalı olduğunu belirtiyor. Güneşin kırışma ihtimali daha yüksek olan yerler olan yüz ve boyun kısımlar yerine kolunuza, omzunuza veya bacaklarınıza gelmesini amaçlayın.

Eğer güneş ışığı oranınızı yavaş yavaş arttırıyorsanız, güneşin neden olduğu olumsuz etkilere karşı bilinçlenin. Lekelerinize ve benlerinize bir göz atın, önemli görünen herhangi bir değişiklik var mı diye kontrol edin.

Önceki ve Sonraki
Haberler