EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - SAĞLIK

Evcil hayvan alerji riskini azaltıyor

Evcil hayvan beslemek isteyen ailelerin, çocukları 1 yaşına gelmeden, kedi veya köpek beslemeye başlamaları gerektiğine dikkat çeken Alerji Uzmanı ve Alerji, Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay; “Erken yaşta evcil hayvan beslemekn hem çocuğun hayvanlara karşı alerji gelişme olasılığını azaltıyor, hem de ileride astım, alerjik nezle gibi hastalıkların gelişme riskini azaltıyor” diyor

Evcil hayvan alerji riskini azaltıyor

Yapılan araştırmalar, 7-9 yaş arası çocuklarda görülen alerjik hastalıkların sıklığının, bebeklikten itibaren evcil hayvan sayısının artmasıyla orantılı bir şekilde azaldığını ortaya koyuyor. Kedi ve köpeklerin bir ‘mini çiftlik’ etkisi oluşturduğu ve çiftlik hayatının alerjik hastalıkların gelişimini engellediği belirtiliyor.

Alerji Uzmanı ve Alerji, Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söylüyor: “Evcil hayvan beslemekten kaynaklanan alerjiden koruyucu bir etkinin varlığı, immünolojik verilerle de destekleniyor. Prensip olarak, iki farklı mekanizmanın evcil hayvan beslemenin koruyucu etkisine katkıda bulunabileceği belirtilmiştir. Birincisi, ilgili türden çok miktarda alerjen içeren kedi veya köpek tüyüne maruz kalma, alerjenlere karşı yüksek doz klinik toleransı indükleyebilir ve bunun sonucunda kedi ve köpek alerjisi riskini azaltabilir. Birçok çalışmada çocukların 1 yaşına gelmeden evde evcil hayvan beslenmesi evcil hayvana alerjik hastalıkların gelişme riskini azalttığını göstermiştir. İkincisi, evcil hayvanlarla birlikte yaşaması, çocukta bağışıklık gelişimi üzerinde geniş bir değiştirici etki sağlayan mikroplar veya diğer bağışıklık düzenleyici faktörlerle bir ‘mini çiftlik’ ortamı sağlayabilir ve bu da yalnızca evcil hayvanın kendisine değil, aynı zamanda besinlere ve hava yolu alerjenlerine de toleransa yol açar. Bağırsak florası faydalı mikropların egemen olduğu bir floraya sahip olarak bağırsak geçirgenliğini azaltır ve bunun sonucu da besin alerjisi, astım ve diğer alerjik hastalıkların gelişimini de azaltabilir.”

  • Evcil hayvanlara alerji gelişmesini azaltır.
  • Evcil hayvanların alerjenleri bağışıklığı kuvvetlendirir ve alerji gelişmesini azaltır.
  • Evde evcil hayvanların sayısının fazla olması mini çiftlik ortamı sağlar.
  • Mini çiftlik hayatı, bağırsak florasını zenginleştirir ve alerjik hastalıklara karşı koruyucu etki yapar.
  • Özellikle alerjik hastalıklara yatkın aileler evcil hayvan beslemek istiyorsa, çocukları 1 yaşına gelmeden beslemeye başlamaları faydalı olacaktır.

Önceki ve Sonraki
Haberler