İYİ HİSSET - SAĞLIK

Doğru beslenmeyle ilgili 5 yanlış bilgi

Sağlıklı beslenme ve diyetle ilgili doğru bilinen yanlış sayısı çok fazla. Aile, sosyal çevre ve sosyal medya kaynaklı bilgi kirliliği, yanlış ve eksik bilgi aktarımına neden oluyor. Bu bilgi kirliliği hem diyet programlarında başarılı olmayı engelliyor, hem de sonuç almanızı geciktirerek motivasyonunuzu düşürüyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, beslenme ve diyetle ilgili doğru bilinen 5 yanlış maddeyi sıraladı ve doğru beslenme yöntemleri hakkında önemli ipuçları verdi

 Doğru beslenmeyle ilgili 5 yanlış bilgi

Doğru beslenmeye çalışırken, yanlış tercihler yapılabiliyor. Soğuk içeceklerdeki ‘şekersiz’ ve ‘kalorisiz’ yazılarına karşı dikkatli olmalısınız. Şekersiz ve kalorisiz olan bu içecekler, vücutta şeker gibi insülin salgılatır ve yağ depolanmasını uyarır. Üstelik bağırsak sağlığını da olumsuz etkileme ihtimalleri her zaman vardır.


Günümüzde çok sık başvurulan detoks sularının içeriği çok önemlidir. Vücudumuzdaki toksin atma işlemini karaciğerimiz yapar. Detoks suları, eğer taze yapıldılarsa; size vitamin, mineral ve posa sağlayıp diyetinize destek olur. Ancak vadettiği arındırmayı yapmayacaktır. Tabii ki şekerli içecekler yerine bu detoks içeceklerini içmek karaciğerinize destek olacaktır. Burada önemli olan, bu içecekleri tek besin kaynağı haline getirmemektir.


Toplumda kabul gören glutensiz ve vegan ürünlerin sağlıklı olduğu yönündeki yaygın görüşün aksine, bu ürünlerin çoğu işlenmiş olabilir. Glutensiz etiketli ürünlerin aslında çoğu işlenmiştir. Eğer glutensiz undan yapıldıysa, tatlarını güzelleştirmek için içeriğine daha çok şeker atılmış olma ihtimalleri vardır. Bu nedenle sadece bu ibarelere değil, ürünün etiketindeki içeriğe bakmak gerekiyor. Ürünün vegan olması, hayvansal bir içerik kullanılmadığını ifade etse de bu ürünler daha yağlı olabilmekte, çoğunlukla doymuş yağları da daha çok içermektedir.


Kahvaltılarda sıkça tüketilen mısır gevreklerinin zayıflama sürecine yardımcı olduğu düşünülür. Oysa tüketicinin hangi ürünleri tercih ettiği önemlidir. Eğer ballı, çikolatalı, şeker ilaveli olanlar tercih ediliyorsa, aksine daha çok acıktırabilir ve porsiyon kontrolünü daha zor sağlarsınız. Sabahları güne bol peynirli, bol yeşillikli yani proteinli ve posalı bir kahvaltıyla başlamak, gün içindeki iştah kontrolünüzün sağlanmasına ve kilo kontrolünüze daha çok yardımcı olur.


Sadece kalori hesaplayarak doğru beslenmek mümkün değildir. Bu konu çoğu kişi tarafından yanlış anlaşılıyor. Bir besinin kalorisine değil, içindeki posa ve protein oranına bakmak gerekiyor. Örneğin bir adet peynirli sandviçin kalorisiyle, bir çikolatanın kalorisi eşittir. Ancak besleyicilikleri farklıdır. Bu nedenle etiketteki kaloriye değil, besinin içindeki protein ve lif oranına bakmamız gerekir.


Önceki ve Sonraki
Haberler
psikolog çift terapisi