EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - SAĞLIK

Daha mutlu yaşamanın 5 yolu

Belirli davranış ve düşünce tarzlarını benimseyerek daha mutlu bir hayat sürebilirsiniz. Uzman Psikolog Hazal Aktan ‘pozitif psikoloji’ alanında bilgi vererek ‘mutluluk davranışı’ olarak adlandırılan 5 adımı anlattı.

profil
Hazal Aktan
23.10.2019
Daha mutlu yaşamanın 5 yolu

Başkalarına yardım etmek, nazik yaklaşımlarda, kibar davranışlarda bulunmak karşınızdaki insanın iyi hissetmesini sağlarken sizin için de pozitif duygular yaratacak. Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, 1 gün boyunca 5 değişik nezaket davranışında bulunan insanların mutluluk seviyelerinde önemli bir artış gözlemlenmiş. Normalde günlük hayatınızda yapmadığınız, kibar bir davranışta bulunun. Küçük ya da büyük hiç fark etmez. Birine kapıyı tutun, sevdiğiniz birine sebepsiz yere hediye alın… Nazik davranmak bedava, mutlu olmak da ödülü! 


İlişkiler, mutluluğun en büyük sırrı! 80 yıl boyunca aynı kişilerin mutluluk seviyelerini takip eden ünlü Harvard araştırması, yapılan ölçümlerin sonunda en mutlu olan insanların iyi ilişkilere sahip olduklarını ortaya çıkardı. İşler ters gittiğinde; bir yere ait olduğumuz hissini verecek, size destek olacak birilerine sahip olduğumuzu bilmek paha biçilemez. Hayatımız boyunca kurduğumuz güçlü bağlar, hayatımızı anlamlı kılarak hayat boyu mutluluğa katkı sağlıyor. Her zaman sosyal çevrenize sevgiyle yaklaşın, ilişkilerinizi besleyip güzelleştirmeyi ihmal etmeyin. 


Kendinize dönün, bağlantı kurun. Bunu yapmanın en güzel yolu kendinize şu soruları sormak: Yaptığınızda sizi capcanlı ve heyecanlı hissettiren aktiviteler neler? En son ne zaman size iyi gelen aktiviteleri yapmak için vakit ayırdınız? Kendinize dönebilmek için ne yapmaya ihtiyacınız var? Belki uzun süredir almak istediğiniz bir kitabı almak için vakit ayırmanız gerekiyor. Belki de kendi düşüncelerinize, ihtiyaçlarınıza odaklanmak için tek başınıza sakin bir yürüyüşe çıkmak size iyi gelecek. İç sesinize kulak verin, kendinizi dinleyin. Unutmayın, yavaşlayıp kendinize odaklanmak en büyük hakkınız. 


Harika bir gün batımı, tatlı bir kuş sesi, çocuğunuzu uyurken seyretmek… İyi hissettiren, pozitif duygular yaratan, hayranlık hissi veren bu anları fark edip, odağınızı yönelterek mutluluğunuzu besleyebilirsiniz. Bunun zihnimize ve duygularımıza olan faydasını bilim de destekliyor: Beyninizin her zaman tehlike uyarıcıları için arayışta olan kısmını sessizleştirmiş ve böylece huzur, neşe gibi pozitif duygularınızı pekiştirmiş oluyorsunuz. Anları yakalayın, hayranlık hissi yaratan anların peşinde koşun. 


Anda kaybolduğunuz, acıktığınızı bile fark etmediğiniz, zamanın nasıl geçtiğini anlamadığınız o anlar, işte onlar akışta olduğunuz, kıymetli zamanlar. Bu duyguyu size yaşatan aktivitelere vakit ayırın. Tabii bu aktiviteler bittiğinde de pozitif duygular yaşadığınızdan emin olmayı ihmal etmeyin. Örneğin; üst üste dizi izlediğinizde de zamanın içinde kaybolmuş hissedebilirsiniz ama dizi bittiğinde, bir şey üretmediğiniz için pozitif duygularınız artmayacaktır. Bunun yerine yaratıcılığınızı, üretkenliğinizi de kullandığınız, akış hissi yaratan aktiviteleri hayatınıza dahil etmeye çalışın. 


Önceki ve Sonraki
Haberler