İYİ HİSSET - SAĞLIK

Burun estetiğine gerçekten ihtiyacınız var mı?

"Hem rahat nefes alıp, hem de estetik görünümlü bir buruna sahip olmak mümkün mü?" sorusunun yanıtı burun estetiği ameliyatı olmak isteyenler için oldukça önem taşıyor. Yüz Cerrahisi Uzmanı Doçent Doktor Gürkan Kayabaşoğlu, merak edenleriniz için tüm bu soruların yanıtlarını ayrıntıları ile yazdı.

profil
Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu
30.03.2018
Burun estetiğine gerçekten ihtiyacınız var mı?

Burun estetiğine ihtiyacınız gerçekten var mı?

Söz konusu sağlık ise insanın kendisini emanet edeceği kişiyi, yani hekimini nasıl seçeceği çok mühim bir konudur. Bilindiği üzere tıp bilimleri, yoruma açık bilim dallarındandır. Dolayısıyla farklı hekimlerin aynı konu üzerinde dahi farklı düşünceleri olabilir. Hasta kendi düşüncesine en yakın, kendisini en iyi anlayan hekim ile mutlu sona daha kolay ulaşabilir. Ayrıca unutmamak gerekir ki bazen hastanın talep ettiği durumlar, gerçekçi özellikler taşımayabilir.

Hasta için en doğru hekimin, hastayı her ne koşulda olursa olsun ameliyat eden değil, belki de haklı gerekçeler ile ameliyatı reddederek hastayı burun estetiği ameliyatından uzaklaştıran hekim olabileceği göz önünde tutulmalıdır.

Estetik görünme sırası erkeklerde

Genç ve güzel bir yüz, bilinenin aksine sadece kadınların değil, erkeklerin de ihtiyaç duyduğu değişimlerin başında geliyor. Bu nedenle son dönemde erkekler de burun estetiği ameliyatı taleplerinde patlamalar yaşanıyor.

Erkeklerde burun ameliyatı, estetik görünüm açısından tercih edildiği gibi, nefes alma problemlerini giderme amaçlı da uygulanmaktadır. Erkek ve kadın burun yapıları, estetik ve anatomik açıdan büyük farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle erkekler burun estetiği ameliyatını gerçekleştirecek hekimi seçerken, sonucun hekimin bilgi ve deneyimiyle doğru orantılı olduğu gerçeğini göz önünde bulundurmalılar.

Güzel ama fonksiyonsuz burunlar yerine nefes alan estetik burunlar

Burun içi kıkırdak ve kemiklerdeki eğrilikler, nefes alamama nedenlerinin başında geliyor. Ancak sorun sadece basit bir eğrilikten kaynaklanmayabilir. Bu noktada detaylı şekilde burun içi endoskopik muayenesinin yapılması, hatta gerektiği durumlarda tomografi çekilmesi çok önemli bilgiler verecektir. Ayrıca burun etlerinin durumu, alerjik hastalık varlığı sinüzit ya da polip gibi farklı sağlık sorunlarının varlığının da değerlendirilmesi çok önemlidir.

Dolayısıyla hastaların burun ameliyatı öncesinde mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına muayene olması gerekir.  Aksi takdirde, ameliyat sonrasında burundan daha iyi hava almayı sağlamak mümkün olmayabilir. Çok sık rastladığımız dışarıdan güzel görünen ancak fonksiyon görmeyen burunların nedeni de budur. Sadece burun içi kıkırdak ya da kemiklerin düzeltilmesi ile nefes alma problemi giderilemeyebilir.

Önceki ve Sonraki
Haberler