EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - SAĞLIK

Babetler ayak sağlığını nasıl etkiliyor?

Pratik ve rahat olması nedeni ile birçok kadın tarafından tercih edilen babet ayakkabılar, ayaklarda çeşitli problemlere yol açıyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Abdullah Şarlak, kadınlar tarafından sıkça kullanılan babet ayakkabıların beden sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekti.

profil
BT Ekip
28.06.2019
Babetler ayak sağlığını nasıl etkiliyor?

Babetler, ayak sağlığını koruyamıyor

Pratik ve rahat olduğu sanılarak kadınların sık kullandığı babet ayakkabıların masum olmadığını belirten Uzm. Dr. Abdullah Şarlak,

“Ayak sağlığı için gereken desteği sağlamazlar. Doğal yürüyüş desteği yoktur. Yere basış şekliniz bozuktur. Sanki çorap ya da karton üzerinde yürürsünüz” dedi.

Hangi problemlere yol açıyor?

Uzm. Dr. Abdullah Şarlak, babetlerin neden olduğu sorunlar hakkında şu bilgileri verdi:

“Öncelikle zeminden ayağa gelebilecek darbelere karşı yetersizdir. Yabancı cisim batması kesilme gibi riskleri yeterince önleyemezler. Topuk desteği zayıf olduğu için ağrılara hatta topuk dikeni olarak bilinen şikâyetlere yol açarlar.

Kronik ayak ağrısına neden oluyor

Ayak kemerine destek vermediği için kronik ayak ağrısı gelişir. Düztabanlık riskinin artmasına neden olur. Ayrıca tabanda bozulmaya bağlı içe basmalar oluşur. Ayak tabanı derisi kalınlaşması sorunu ortaya çıkar. Ayak destek zayıflığına bağlı ayak parmaklarında sürekli kasılma sonucunda parmak deformiteleri gözlenir. Ayak bilek bağlarındaki yüklenmede artış sonucu ayak bilek ağrıları artar.”

Diz ve kalça ağrılarının temel nedeni: Babet kullanımı

Dr. Abdullah Şarlak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Uzun dönem kullanımına bağlı orta ve ileri yaşlarda ‘kireçlenme’ denilen artroz oluşur. Diz ve kalça hissedilen ağrıların temelinde babet kullanımı vardır. Bel ağrısı ve bel fıtık şikâyetlerinde artışlar görülmektedir. Mutlaka kullanmak isteyen kadınlara önerimiz taban desteği uygulamalarıdır.”

Önceki ve Sonraki
Haberler