EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - FITNESS

Spor yaparken faydalanabileceğiniz besin takviyeleri

Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için spor yapmak çok önemli. Ancak spordan alacağımız fayda da, ancak sağlıklı bir beslenme ve düzenli bir yaşamla tam anlamıyla amacına ulaşabiliyor. Sağlıklı bir yaşam için dengeli beslenmek çok önemli ancak yaşın ilerlemesi, doğal besinlere ulaşma zorluğu ve beslenmeyi her zaman dengede tutabilme güçlükleri gibi birçok neden, bazı besin takviyelerini de hayatımızın bir parçası haline getiriyor. Kişisel antrenör Cem Sarpay, spor yapanların alabileceği başlıca takviyeleri anlattı...

Spor yaparken faydalanabileceğiniz besin takviyeleri

Sağlıklı ve dengeli bir beslenme ile bir takviyeye çok da ihtiyaç kalmayacak olsa da, günümüzde bu giderek daha zor hale geliyor. Enerjik olmak, yaralanmaları en aza indirmek ve verimliliği artırmak için size, bana göre önem sırasına göre beş takviye önereceğim. Tabii ki imkanınız varsa beslenme uzmanınızın ya da koçunuzun önerileri kişisel olarak size daha uygun olacaktır.

Otoritelere göre sıralama belki farklı olacaktır ancak benim için ilk sırada C vitamini geliyor. Suda çözünen bir vitamin olduğu için güvenle herkesin kullanabileceği bir takviye. Bağışıklık sisteminizi destekleyen bu vitamin; sigara kullanımı, kirli hava, yetersiz sebze-meyve tüketimi gibi durumlarda her bireyin kullanması gereken ve sporcuların da ağır egzersiz ve kilo verme dönemlerinde çokça kullandığı bir besin takviyesi.


D vitaminin ikinci sırada olmasının nedeni, ülkemizde eksikliğinin oldukça yaygın olması. Genelde emilim sorunu ile ilgili bu eksikliklerde doktor tavsiyesi ile doz ve uygulama şekli belirlenerek kullanılması gereken bu hormon sınıfındaki vitamin; özellikle kış ayları yorgunluk, motivasyonsuzluk ve kilo alımı sorunlarında sık sık eksiklik olarak karşımıza çıkıyor. Kemik ve kas sağlığımız ve hatta diğer hormonlarımız için elzem olan bu vitamin eksikliği durumunda derhal takviye yapılması gerekiyor.


B1, B3, B6 ve B12 diye sınıflandırdığımız bu grup, aslında spor denilince akla ilk gelen vitamin grubudur. Eksikliğine daha az rastlansa da, vegan ve vejeteryan insanların özellikle B12 takviyesi alması çoğu zaman hayati önem taşır. Bunun dışında B1 ve B6 vitaminleri, temel enerji için karbonhidratların verimli kullanılmasından sorumlu olduğu için sporcular için ayrıca önemlidir. Suda çözülen grup vitaminler, vücutta birikme yapmayacağı için komplex halde kullanımı güvenli olan takviyelerdendir.


Yaşımız ilerledikçe kolejen ihtiyacımız da artıyor. Spor yapan kişilerde gerek eklem sağlığını korumak, gerek atletik performansı artırmak için kolejen kullanımı çok yaygın. Kişisel görüşüm; 30’lu yaşlardan sonra diyetinizde yeterli miktarda kolejen yoksa, mutlaka takviye olarak eklenmesidir.


Sağlıklı yağlar, sağlıklı yaşamın temelini oluşturuyor. Beslenme ile yeterli sağlıklı yağ miktarını günlük olarak temin etmek genellikle zor. Özellikle de ağır spor yapanlarda eksikliği daha çok görülen Omega 3, antrenmanlarda kas hasarını azalttığı gibi enerji oluşumu, kalp damar sağlığı ve sağlıklı kilo vermek için gerekli takviyelerden.


Önceki ve Sonraki
Haberler