EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - FITNESS

Düzenli sporun hayatımıza kazandırdıkları

Günümüzde düzenli spor yapmanın faydaları herkes tarafından biliniyor. Sporu hayatımızın bir rutini haline getirmek; hem sağlığımız, hem vücudumuz, hem de psikolojimiz için son derece önemli. Kişisel antrenör Cem Sarpay, düzenli sporun hayatımıza kazandırdıklarını yazdı

 Düzenli sporun hayatımıza kazandırdıkları

Antrenman programları doğru planlandığında esnekliğiniz, gücünüz ve kondisyonunuz gün gün gelişir. Bu ilerleme durumu antrenman kapasitenizi geliştirirken, eş zamanlı olarak günlük hayattaki işlerde de fark yaratır. Yorgunluk hissiniz ve sakatlanma riskiniz azalır. Merdiven çıkmak, bir şeyler taşımak ya da esneklik gereken hareketlerde bulunmak artık daha kolay ve çok daha az riskli olur ve hayat kalitenizde çok ciddi bir artış sağlar.


Hareketsizlik ve yanlış beslenme kaynaklı oluşan sağlık sorunları oldukça fazla. Spor yapmak, sadece hareket anlamında vücudunuzu güçlendirmek demek olmayıp belli beslenme prensiplerini de kazandırıyor. Vücudunuzdaki fazla yağlarınızı yakarken aslında kolesterol ve insülin direnci gibi sağlık sorunlarının önüne geçmiş ve hatta bazı durumlarda tedavisine ciddi katkı sağlamış oluyorsunuz. Daha önce de bahsettiğimiz kemik erimesi gibi sağlık sorunlarından kalp damar sistemi ile ilgili sorunlara kadar geniş bir yelpazede birçok sisteme olan yararları bile spor yapmak için gayet teşvik edici nedenlerdir. 


Mutluluk ve motivasyondan sorumlu olan hormonlarımız serotonin ve dopamin; egzersizle doğrudan alakalıdır. Antrenmana başladığımızdan belli bir süre sonra vücudumuzda salgılanan serotonin hormonu kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar ve bu hormonun uzun süre düzenli salgılanması psikolojik açıdan da birçok rahatsızlığı tedavi edebilir. Düzenli spor yaptığımızda ve iyi bir egzersizin sonunda serotonin ve dopamin ile dolan vücudumuz, enerjisini tüm gün boyunca koruyacaktır.


Sadece sağlımız için spor yaptığımızda bile birçok faydasını görüyor, kendimizi daha iyi hissediyor ve formumuz daha iyi oldukça kendimizi daha çok beğeniyor ve takdir ediyoruz. Çevremizdeki insanlar da bu değişime ve emeğe her zaman imrenirler. Dolayısıyla hem kendi özgüvenimiz, hem de çevremizin bize yaklaşımı açısından tatmin edici sonuçlar her zaman sporun ve düzenli antrenman yapmanın getirileri arasındadır.


Önceki ve Sonraki
Haberler