GÜZELLİK - SAÇ

Sonbaharda saç bakımı

Tatiller yapıldı, denize, havuza girildi ve artık şehirlere dönüldü. Şimdi kendimizle ilgilenmenin, sonbahara ve yaklaşan kışa hazırlanmanın zamanı… Yapılacaklar listesinin ilk sırasında ise yaz boyunca güneş, tuzlu su ve klorun yıpratıcı etkilerine maruz kalan saçlarımızı bakıma sokmak geliyor. Esra Sayın, yıpranmış saçlarımızı onarmanın, onlara yeniden parlaklık kazandırmanın yollarını yazdı

Sonbaharda saç bakımı

Sonbaharda saç bakımı öncelikli olarak, yazın kaybettiği nemi geri kazandırmakla başlar. Saç deriniz ister yağlı ister kuru olsun ya da saçınız ince telli ya da kalın telli olsun, yaz sonrası kullanacağınız şampuanın mutlaka nemlendirme özelliğine dikkat etmelisiniz. Aloe vera, eski çağlardan beri yüksek su oranı ile her saç tipinin ihtiyaç duyduğu nemi sağlarken, saçları pürüzsüz ve ışıltılı bir görünüme kavuşturmasıyla bilinir. Hindistan cevizi suyu ise saçı ağırlaştırmadan nemlendirir, yumuşatır ve besler. Özellikle bu iki içerikli şampuan da saçlarınıza nem verecektir. Ayrıca Boabab ya da bilinen ismi ile ‘Hayat ağacı’, gövdesinde depoladığı su ile en kurak zamanlarda bile hayatta kalabilme özelliğine sahiptir. En kuru saçların bile susuzluğunu ve nemini gidermeyi hedefleyen bir şampuan arıyorsanız, Baobab tohumundan elde edilen Baobab özü içerikli ürünleri keşfedebilirsiniz. 


Sonbaharda ayrıca birçoğumuz, saç dökülmesi sıkıntısı yaşarız. Çünkü saç dökülmesi ve yenilenme evresi olarak nitelendirilen telojen evresinde artış yaşanır. Ayrıca günlük ışığın saatlerindeki değişikliklerle ilişkili hormonal değişimler, stres, yaz aylarında aşırı ıslanma, güneşe maruz kalma ve benzerleri nedeniyle oluşan hasarın yansımaları ve sonuçları da saç dökülmesinin sebeplerindendir. Saç derisinin işlevlerini etkinleştirerek saç dökülmesini azaltabilirsiniz. Kafein ve Ginkgo Biloba içeren NHE formüllü ürünler ile saça, yaz aylarında kaybettiği hacim ve gücü geri kazanabilirsiniz. Saç köklerinin erken zayıflamasından kaynaklanan, kolajenlerin sertleşme süreçlerine karşı olan aminexil de saç dökülmesi tedavilerinde destekleyici görev görür. Kullanacağınız ürünlerin içeriğindeki vitamin, minarel ve Nordik endemik bitkiler de, mevsim geçişleri ya da genetik sebeplerden kaynaklanan saç dökülmesi tedavisinde destek olur.


Yıpranmış, özellikle uçları kırılan saç telleriniz için de birkaç önerimiz olacak. Kimyasal etmenler, saçı fazla yıkamak ve fırçalamak, saç boyatmak, uzun süreli yüksek ısıda fön çektirmek, stres ve düzensiz beslenme; saçlarımızı yıpratır ve saç kırıklarına sebep olur. Doğal içeriğe sahip bir kırılma karşıtı serum ile saç tellerinizi güçlendirebilirsiniz. Saçlarınıza eski canlılığını kazandırmak için paraben ve silikon içermeyen, doğal içeriğe sahip bitkisel ürünler de kullanmak önemlidir. Saçlarınızı onarmak için kökten uca derinlemesine besleyecek bir bakım kremi kullanmalısınız. Uyku öncesi saçlarınıza uygulayacağınız durulama gerektirmeyen onarıcı kremler, gece boyunca saçlarınızı besleyecektir.  


Araştırmalara göre insanların %52'si, saçları için derinlemesine temizlik için tasarlanan bir ürün arayışında olduğunu söylüyor. Tıpkı ciltteki gözeneklerin kir dolması gibi saç derisindeki derin gözenekler de dolup tıkanabiliyor. Bu durum, saçlarda aşırı yağlanma ve kaşıntıyla beraber saçları daha sık yıkama gibi isteklere yol açabiliyor. Saç derisinde fazla yağlanmaya yol açan bakterilerin büyüdüğü derin gözenekler, sonu gelmeyen bir yağlılık döngüsüne sebep olabiliyor. Birçok markanın derinlemesine temiz serisini listenize almanızı öneririz. 


Önceki ve Sonraki
Haberler