EN ÇOK
OKUNAN
GÜZELLİK - SAÇ

Saçım neden dökülüyor?

Pek çok farklı sebepten saçlarımız dökülür. Böyle durumlarda çoğunlukla ne eş dosttan aldığımız tavsiyeler işe yarar ne de internette okuduğumuz yazılar. Çünkü saç dökülmesi ile baş edebilmenin en önemli şartı saç dökülmesinin sebebini tespit edebilmektir. İşte saçlarınızın dökülmesinin nedenleri…

profil
BT Ekip
26.08.2016
Saçım neden dökülüyor?

1. Saç dökülmesinde en sık karşılaşılan etken genetiktir. O yüzden internetin derinliklerinde bunun sebebini aramak yerine, doktorunuza başvurarak dökülmenin önüne geçmek için ilaç tedavisi konusunda fikir alabilirsiniz.

2. Stres ve şok rejimler ikinci ve üçüncü en çok rastlanan sebeplerdir. Bu tarz durumlardan üç ay sonra geçici süreyle saç kaybı yaşayabilirsiniz. Biyotin ve çinko katkısı, saçlarınızın daha güçlü olmasını sağlar ve böylelikle daha dolgun durur. Dökülen saçlarınız ise 6 veya 12 ay arasında uzar.

3. Doğum kontrol hapları veya menopoz gibi hormonal değişimler de saç dökülmesine yol açabilir. Doktorunuza başvurarak alabileceğiniz androjeni kontrol eden reçeteli ilaçlar, hormonlarınızı kontrol altında tutabilir ve saç gelişiminizi normalleştirebilir.

4. İltihaplanma da saçınızın sağlıkla uzamasını zorlaştırıyor. Kafa derisi iltihaplanması saç dökülmesi çeken pek çok kadında görülebiliyor. Bu durumda da mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Saç dökülmenizin sebebini biliyorsanız ve çoktan çözümü uygulamaya başladıysanız, pes etmeyin. Çünkü saçın uzaması ve gelişmesi zaman alan süreçlerdir. Bu nedenle mutlaka uzman bir doktora başvurmalısınız. Saçlarınızın uzamasını beklerken, saçlarınıza hacim verebilecek ürünler kullanabilirsiniz. 

Önceki ve Sonraki
Haberler