EN ÇOK
OKUNAN
GÜZELLİK - SAÇ

Keratin bakımı hakkında bilmeniz gereken her şey

Yaz aylarında yıpranan saçlarınız için onarıcı bakım zamanı! Natura Keratin Kreatif Direktörü Ufuk Bayırlı, keratin bakımı hakkında merak edilenleri anlattı.

profil
BT Ekip
01.09.2021
Keratin bakımı hakkında bilmeniz gereken her şey

Yaz aylarında Güneş, deniz tuzu, havuz suyundaki klor saçların nem tabakasına zarar verir ve saçları kurutur. Saç tellerinin ana maddesi keratindir. Yukarıda bahsettiğimiz dış etkenlere maruz kalan saçların keratin seviyesi oldukça aşağıya düşer. Yaz sonrası mutlaka iyi bir keratin markası ile saçlara keratin bakımı uygulanmalı.


Keratin bakımı ya da diğer adı ile saç botoksu uygulaması aslında aynı işlemdir. Türkiye’de bazı kuaförler bu işleme saç botoksu derler. Saç botoksu ya da keratin bakımı işlemi boya, açıcı, fön, düzleştirici, Güneş, deniz gibi dış etkenlerden dolayı yanan, yıpranan kuruyan saç tellerini onarıp sağlığına kavuşturmak için yapılan işlemdir.


Maalesef Türkiye’de keratin kelimesinin çok fazla suistimal edildiğini düşünüyorum. Keratin adı altında birçok ürün satılmaktadır. Örneğin keratinli saç maskesi, keratinli saç serumu, keratin şampun bunlar genelde fiyat olarak oldukça ekonomik fiyatlara satılan ürünlerdir. Fakat bunların hiçbirisi keratin bakımı işlemini yapmaz. Şampuan serum ya da saç maskesi gibi ürünler saç tellerinin içine giremezler. En fazla sadece birkaç günlük yumuşaklık hissi verebilir. Keratin bakımında kullanılan keratin 30 a yakın hammaddenin bir araya gelmesi ile oluşan bir üründür. İçerisinde saç tellerini onaran keratin saçları besleyenorganik yağlar, proteinler, aminoasitler gibi birçok bileşen içerir. Saf keratin, katkısız keratin diye bir şey de yoktur.


Keratin bakımı saçlarını sürekli boyatan bayanların 3 ayda bir kesinlikle yaptırması gereken bir bakımdır. Özellikle saçlarını sarı renge boyatan bayanların saç telleri zamanla incelir, kurur ve kırılmaya başlar bu saç tipleri boyadan sonra mutlaka keratin bakımı yaptırmalı. Bir de keratin bakım işlemi yaz ayı başlamadan önce ve yaz sonrası yaptırılır.

Yaz öncesi yapılan keratin bakımı saça nem ve keratin yüklemesi yaparak saçları güneş, tuz ve havuza karşı korur.

Yaz sonrası yapılan keratin bakımı işlemi ise yıpranmış, kurumuş saçlara nem ve keratin takviyesi sağlar.


Evde uygulayacağınız keratin işleminizin başarılı olabilmesi için profesyonel,  kaliteli bir keratine sahip olmanız gerekiyor. Peki bir keratinin iyi olup olmadığını nasıl anlarız? Öncelikle profesyonel bir keratin ürünü çok uygun fiyatlı değildir. Sonrasında bu ürünün profesyonel kuaförler tarafından da kullanılıp kullanılmadığına bakabilirsiniz. Kaç yıldır Türkiye’de satıldığına bakabilirsiniz. Natura Keratin markasının da evde kullanım için keratin setleri bulunmaktadır. İyi bir keratini tedarik ettikten sonra uygulama adımları da çok önemlidir. Doğru ürün ve doğru uygulama ile mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz. 


Natura Keratin Türkiye'de 2010 yılından bu yana faaliyet gösteren bir marka... Brezilya Fönü, Keratin Bakımı gibi işlemlerde uzmanlaşan markanın ürünlerine hem anlaşmalı kuaförlerde hem de sitesinden alışveriş yaparak ulaşabilirsiniz. 

Brezilya fönü setlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Keratin bakım setlerini buradan inceleyebilirsiniz.


Gücünü bitkilerden alan PHYTO’nun onarıcı bakım serisi Phytokératine, sıcak, deniz ve güneş sebebiyle canlılığını yitirmiş saçlarınıza üstün bir bakım sunuyor. Phytokératine Onarıcı Şampuan, Phytokératine Maske, Phytokératine Isıya Karşı Koruyucu Sprey ile 3 aşamalı bakım uygulayabilirsiniz.


Urban Care'in yoğunlaştırılmış keratin içeren onarıcı ve pürüzsüzleştirici duş öncesi S.O.S onarıcı saç bakım maskesi, şampuan, bakım kremi ve bakım kürü ile yıpranmış saçlarınız için bakım uygulayabilirsiniz.

Bonus: Herkesin bilmesi gereken 5 doğal saç bakım formülü


Önceki ve Sonraki
Haberler