EN ÇOK
OKUNAN
GÜZELLİK - SAÇ

Hindistan ceviziyle yumuşacık ve ışıltılı saçlar

Saçınızın kuruluğundan, sağlıksız ve ışıltısız görüntüsünden şikâyetçi misiniz? İşte bu sorunlarınız üstesinden gelmek mucizevi bir meyve ile çok kolay. Bu meyve son günlerde kozmetik ürünleri arasında bir hayli popüler olan Hindistan cevizinden başkası değil.

profil
BT Ekip
25.01.2016
Hindistan ceviziyle yumuşacık ve ışıltılı saçlar
Sizler için Hindistan ceviziyle evde kolayca hazırlayıp saçınıza uygulayabileceğiniz pratik tarifler hazırladık.

Hazırlayacağımız tariflerin ana maddesi Hindistan cevizi sütü. Hindistan cevizi sütünü marketlerde, kozmetik ürünleri mağazalarında gördüğünüz Hindistan cevizi suyuyla karıştırmamakta fayda var. Hindistan cevizi sütü meyvenin rendelenmiş haliyle hazırlanıyor. İçeriğindeki C ve E vitaminleriyle cilde ve saça bir hayli faydalı.

İlk adım Hindistan cevizi sütü hazırlama:

Eğer fazla zamanınız yoksa Türkiye’de de artık birçok markette hazır Hindistan cevizi sütü satılıyor. Ancak “ben kendim hazırlarım, içinde ne olduğunu bilirim” diyorsanız evinizde de Hindistan cevizi sütü hazırlamak bir o kadar kolay. 1 litre kaynama noktasına yakın sıcak suyu, 150 gram rendelenmiş Hindistan cevizinin içine dökün ve soğumaya bırakın. Başka bir kabın üzerini tülbentle örtün (eskiden annelerimizin yoğurt ve peynir süzmesine yardımcı olan bez tülbentler, bir süzgeç görevi görecektir). Karışım soğuduğunda tülbent üzerinden boş kaba aktarın. Bez üzerinde biriken parçaları iyice sıkarak suyunu çıkarın.  Sütünüzü şişeleyerek 4-5 gün buzdolabında, 2 aya kadar da buzlukta bekletebilirsiniz.

Şampuan öncesi: Saçınızın kuruluğundan şikâyetçiyseniz 6 yemek kaşığı Hindistan cevizi sütü, 3 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ve 1 yemek kaşığı bal ile hazırladığınız karışımı saçınıza sürün. Saçınızı streç filmle sarın ve 20-30 dakika bekledikten sonra yıkayın. Saçlarınız artık yumuşacık.

Şampuan yapıyoruz:  1 litre Hindistan cevizi sütü, 150 gram saf zeytinyağı sabunu, 1 yemek kaşığı E vitamini yağıyla yaptığınız şampuanla saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Bu organik şampuanı şişeleyerek 1 ay boyunca buzdolabında saklayabiliriniz.

Saç kremi: 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi sütü, 30 gram (2 yemek kaşığı kadar) sevdiğiniz bir saç kremi, 2 yemek kaşığı sevdiğiniz bir yağ (lavanta yağı vb.) karıştırın ve saçınıza uygulayın (saç derinize uygulamaktan kaçının). Durulayın, rahatça taranan yumuşacık saçların tadını çıkarın.

Tüm gün parlak saçlar: Boş, küçük bir plastik sprey kutusunda 4 yemek kaşığı su, 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi sütü, 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi ya da E Vitamini yağı ve 10 damla sevdiğiniz kokudaki bir yağı karıştırın. Çantanızda taşıyacağınız bu minik iksiri gün içinde saçınıza sıkarak parlak ve bakımlı bir saç görünümüne kavuşabilirsiniz.

Kuru saç derisi tedavisi: 120 gram (ortalama 8 yemek kaşığı) Hindistan cevizi sütünü ısıtın ve saç derinize masaj yaparak uygulayın. Derinizin sütü emmesi için 30 dakika kadar bekledikten sonra durulayabilirsiniz.

Saç dökülmesine karşı:  1 kapta 15 yemek kaşığı Hindistan cevizi sütü, 7 yemek kaşığı yoğurt, 2 yemek kaşığı  kafur yağını (aktarlarda bulabilirsiniz) karıştırın. Karışımı özellikle saç derinizdeki problemli alanlara masaj yaparak uygulayın ve 1-2 saat bekletin. Ilık suyla duruladığınız saçınızı havluya sararak kurutun.

Karışık saçları açmak için: Saçlarınızı tararken zorlanıyorsan biraz Hindistan cevizi sütü sürün ve ellerinizde dolaşan saç tellerini tarayın.

Nemlendirici saç maskesi: 1 adet olgunlaşmış avokadoyu ezerek, 2 yemek kaşığı Hindistan ya da zeytin yağı ve 120 gram Hindistan cevizi sütü ile karıştırın. Karışımı saçınıza uygulayın ve streç filmle sararak 1 saat bekletin. Saçınızı şampuanla yıkayarak durulayın. 

Önceki ve Sonraki
Haberler