EN ÇOK
OKUNAN
GÜZELLİK - SAÇ

Bakım yağı ile saçlarınızı canlandırın

Mevsim geçişlerinde kuru, yıpranmış ve mat saçlarınızın canlanıp ışıl ışıl görünmesi için yağ desteğine başvurabilirsiniz. Nilay Yalçınkaya evde hazırlayabileceğiniz yağ karışımı tarifleri paylaştı.

profil
Nilay Yalçınkaya
20.05.2019
Bakım yağı ile saçlarınızı canlandırın

Özellikle mevsim geçişlerinde çevre koşulları ve güneş ışığı, saçlar üzerinde ciddi tahribatlara neden olabiliyor. Ben yaklaşık son bir aydır saçlarımda normalden fazla dökülme, kuruluk ve matlık sorunu yaşıyorum. Durum böyle olunca çareyi doğal ürünlerde aradım ve sonuçlardan da çok memnun kaldım. Yoğun bakım sayesinde saçlarımın neredeyse 10 günde eski parlaklığına ve gücüne kavuştuğunu gördüm. Siz de evde saç ihtiyaçlarınıza göre farklı yağlarla kendi karışımınızı hazırlayabilir ya da piyasadaki saç bakım yağları ile saçlarınızı koruma altına alabilirsiniz.

 

Kendi yağ karışımınızı yapın

Saç yağınızı hazırlarken öncelikle bir baz yağ oluşturun. Bu zeytinyağı, tatlı badem yağı ya da argan yağı olabilir. Yarım kahve fincanı baz yağının içine saç ihtiyaçlarınıza göre farklı yağ karışımları ekleyebilirsiniz. Mesela saç derisi problemleriniz varsa bu karışıma mutlaka jojoba yağı ekleyin. Hatta baz yağınızı yarı yarıya jojoba ile de yapabilirsiniz. Saçlarınızda seyrelme ya da dökülme problemi varsa karışımınıza 5-6 damla güçlendirici biberiye yağı ekleyin. Nemlenmesi ve yumuşaklığını geri kazanması içinse doymuş yağ asitleri açısından oldukça zengin olan hindistan cevizi yağının gücünden faydalanın. Bir tatlı kaşığı ekleyebilirsiniz. Bunun yanında nem ve sebum oranının dengelenmesi için de 5-6 damla ylang ylang yağı ekleyin. Ylang ylang o kadar güzel bir kokuya sahip ki saçlarınız mis gibi kokacak. Bu karışımı saçlarınıza sürüp en az 3 saat bekleyin. Hatta gece sürüp sabah yıkanırsanız harika olur. Haftada iki kere yaptığınızda saçlarınızdaki değişimi kısa sürede göreceksiniz. 
 

Önceki ve Sonraki
Haberler