EN ÇOK
OKUNAN
GÜZELLİK - MAKYAJ

Makyaj çantanızdaki görünmez tehlikeler

Makyaj malzemelerinizde oluşan bakteriler tahmin ettiğinizden çok daha tehlikeli olabilir. Cildinizde enfeksiyona, sivilcelere, kızarıklıklara ve hatta lekelere bile yol açabilir. Peki bakterisiz bir makyaj çantası için ne yapmalı?

profil
BT Ekip
05.05.2018
Makyaj çantanızdaki görünmez tehlikeler

Tüp ürünleri tercih edin

Makyaj malzemelerinizi satın alırken seçtiğiniz ürünün markası, tenininize renk tonunun uyması kadar önemli olan bir şey daha var! Elinizle sürebildiğiniz değil içinde kendi süngeri, ucu olan tüpleri tercih edin. Bir kap içinde olan ürünlere her defa elinizi soktuğunuzda bakteriler çoğalır.

Plastik, saydam makyaj çantaları seçin

Baskılı ve rengarenk naylon çantaları bir çoğumuz severek kullanıyoruz fakat bakterisiz bir makyaj çantası için ne yazık ki naylon çantalarımıza veda edip saydam plastik çantaları kullanmamız gerekiyor. Çünkü bakteriler nemli, karanlık, sıcak yerlerde beslenirler.

Makyaj malzemelerinizi temiz tutun

Makyaj çantanızı ve fırçalarınızı ayda en az bir kez yıkayarak dezenfekte edin. Biraz zeytinyağı, antibakteriyel sabun veya ılık su ile karıştırarak kendi temizleyicinizi yapabilirsiniz. Fırçalarınızı iyice duruladıktan sonra bir gece kurumaya bırakın.

Son kullanma tarihlerinizi kontrol edin

Tüm makyaj malzemelerinin farklı ömrü var, satın alırken de ürünleri açtıktan sonrada o tarihlere uygun bir şekilde kullanmalısınız. Örneğin bir maskaranın yaklaşık 3 ay, bir likit fondötenin 12 ay ömrü vardır.

Önceki ve Sonraki
Haberler