EN ÇOK
OKUNAN
GÜZELLİK - MAKYAJ

Asla paylaşmamanız gereken 6 kozmetik ürünü

profil
BT Ekip
26.07.2017
Asla paylaşmamanız gereken 6 kozmetik ürünü
İş yerinde, gece çıkarken, kız kıza toplandığınızda arkadaşınız sizden bir kozmetik ürünü rica eder ve siz de verirsiniz. Aslında gayet masum duruyor, ama asla paylaşmamanız gereken kozmetik ürünlerinden birini paylaşıyorsanız hem kendi hem de karşıdakinin sağlığı tehdit altına giriyor. Hangi kozmetik ürünlerini paylaşmamanız gerektiğini bu yazıda sizin için derledik.

1. Şişede bulunan herhangi bir krem veya losyon

Ellerinizi içine sokarak kullandığınız herhangi bir şeyi kullanmamalısınız. Araştırmalara göre, insan elinde tam 4 bin 742 farklı türe ait 332 bin bakteri bulunuyor. Pompalı olan herhangi bir şeyi paylaşmak daha güvenli çünkü ellerinizi sokmadan kullanabiliyorsunuz.

2. Maskara

Muhtemel milyonlarca defa maskaranızı paylaşmamanız gerektiğini duymuşunuzdur ama birisi sorduğunda “ne olabilir ki?” diye düşünüp veriyoruz. Aslında bu pek çok göz enfeksiyonuna sebep olabiliyor, çünkü maskaranın ıslak yapısı bakterilerin oluşumuna elverişli bir ortam sağlıyor. Göz çevremizde kirpiklerdeki bakterilerden koruyabilecek bir yapı olmadığı için çok riskli oluyor. Göz kalemi paylaşmak daha güvenli çünkü daha sonrasında kalem tıraş ile kullanılan kısmı atabiliyorsunuz. Kalem tıraşınızı da sonrasında alkolle dezenfekte etmeyi unutmayın.

3. Preslenmiş pudralar

Pudraların ıslak bir yapısı olmadığı için bakteri üreyemez gibi geliyor olabilir. Ama birden fazla kişi aynı pudrayı kullanırsa tabii ki bakteri transferi oluşur. Bunun için makyaj standlarında pudraları sık sık anti-bakteriyel spreylerle temizlediklerini görürüz. Pompalı veya sıkabileceğiniz likit fondötenleri paylaşmak daha güvenli çünkü ürün direkt cildinizle temasa geçmiyor.

4. Dudak ürünleri

İster dudak koruyucu olsun ister ruj, dudak ürünlerini hiçbir zaman paylaşmamalısınız. Pek çok insan dudak bölgesinde fark etmeden uçuk virüsü taşır. Dudak kalemlerini paylaşmak daha güvenli çünkü aynen göz kaleminde olduğu gibi kullanılmış kısmı tıraşlayabilirsiniz.

5. Krem farlar

Ellerinizle krem farları uyguladığınız anda mikropları hem ürüne hem de kendi gözünüze geçirmiş oluyorsunuz. Ayrıca krem farlar, yapısı dolayısıyla bakteri oluşumuna ortam sağlıyor.

6. Makyaj fırçaları

Hem sivilcelerin hem bakterilerin taşınmasına neden oluyor. Fırçaları başka biriyse kullanmanın tek yolu ise ya alkol özlü bir ürün ile dezenfekte etmek ya da kullanım arasında şampuan ile temizlemek.

Önceki ve Sonraki
Haberler