EN ÇOK
OKUNAN
GÜZELLİK - CİLT BAKIMI

Yağlı ciltleri kontrol altına almanın 3 kolay yolu

Yağlı bir cilde sahip olanlar her zaman ciltleriyle bir savaş halindedirler. Birçok farklı ürün kullanarak ciltteki parlamayı ve yağı engellemeye çalışırlar. Gerçek şu ki, yağların bir amacı var; cildi korumak ve esnek tutmak. Tabii ki burada önemli olan doğru miktarda yağı cildinizde tutmanız. Eğer bunu başarabilirseniz cildinize güzel bir ışıltı sağlayabilirsiniz. İşte sizin için 3 ipucu…

profil
BT Ekip
21.03.2017
Yağlı ciltleri kontrol altına almanın 3 kolay yolu

Alfa hidroksi asit (glikolik ve laktik asitler) ve beta hidroksi asit (salisilik gibi) içeren temizleme losyonları arındırıcı etkisiyle cildinizi ölü deri hücrelerinden kurtarır, tıkanmış gözenekleri temizler ve kötü bakterilerden kurtarır. Bu tarz ürünleri temizleme rutininize katmakta fayda var ancak soyma gücü yüksek bu asitlerden hassas ciltlilerin uzak durmalı, fazla kullanıldığında cildinizde tahrişe neden olabilir.

Ayrıca yağlanmanın ve parlamanın fazla olduğu bölgelerde parlamayı engellemek ve yağı temizlemek için parlamayı önleyici ve yağlanmayı dengeleyen bir tonik kullanmayı deneyebilirsiniz. Tonikle ıslattığınız pamuğu istediğiniz bölgeye sürmek yerine tampon hareketle uygulayın. Kuruyana kadar bekleyin ardından serumunuzu ya da kreminizi sürün. 

Güne başladığımızda makyajın etkisiyle parlamayı hissetmeyiz. Ama gün ortalarına gelindiğinde yüzdeki parlama, yağlı cilde sahip olanlar için en büyük sıkıntılardan biridir. Genellikle T-bölgesinde ortaya çıkan bu yağlanmayı kontrol altına almak için matlaştırıcı pudra ve yağlı ciltlere özel makyaj ürünleri kullanabilirsiniz. Yağ emici mendiller de işinize yarayabilir.

Yağ, cilt hücrelerini yavaşlattığından ölü hücreler kolayca yüzeye çıkamaz ve bu da ciltteki gözeneklerin tıkanmasına neden olur. İşte bu noktada sivilce ve siyah nokta gibi sorunlar ortaya çıkar. Gözenekleri temizleyici yüz fırçaları, gözenekleri ve cildiniz üzerini temizlemek için kullanılabilir ancak tedavi görüyorsanız cildi tahriş edebilen bu ürünlerden kaçınmalısınız. Yine bir losyon ve peeling yardımıyla gözeneklerinizi temizleyebilirsiniz. Unutmayın, yağlanmayı tedavi ederken,  cildinizi kurutmamaya özen göstermelisiniz.

Önceki ve Sonraki
Haberler