EN ÇOK
OKUNAN
EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

New York'un en sıra dışı şovuyla tanışın

New York’ta bir oyun var ki yıllardır binlerce insanı peşinden koşturuyor. Oyunun hikayesine ya da içeride olanlarla ilgili internette kapsamlı bir bilgiye de ulaşabilmek mümkün değil. Mina Karanis, New York’a yolunuz düşerse mutlaka gitmeniz gereken bu gizemli etkinliğin detaylarını sizler için yazdı.

profil
Mina Karanis
02.10.2017
New York'un en sıra dışı şovuyla tanışın

Sleep No More, Macbeth oyunundan esinlenilerek yaratılmış interaktif bir tiyatro oyunu. Oyun The Mckittrick Hotel’inin içerisinde gerçekleştiriliyor. Burası birkaç katlı bir bina. İçeriye adım attığınız anda oyunun içerisine giriyorsunuz. İlk önce sizi 1930’lardan kalma bir bara topluyorlar ardından iskambil kağıtları dağıtılıyor herkese, kağıt sırasına göre içeriye alınmaya başlıyorsunuz. Sizi bir asansöre yönlendiriyorlar, binmeden önce herkese maske dağıtılıyor ve en önemlisi içeride konuşmak, maskeyi çıkarmak ya da telefon yasak.

Oyuna girdiğiniz anda maskelerin de verdiği gizem ve güven ile dedektif havasına bürünüyorsunuz. Her yeri karıştırıp, keşfetmeye çalışıyorsunuz. Siz odalardan odalara giderken, karşınıza oyuncular çıkıyor ve oyunlarını gerçekleştiriyorlar, cinayet, aşk, dans... Benim fikrimi sorarsanız, aynı oyuncunun peşinden gitmeye çalışın; oyunun kronolojisini şaşırmadan daha rahat anlamanıza yardımcı oluyor. Oyuna giderken rahat bir ayakkabı giymeyi de unutmayın.

İtiraf etmeliyim, ikinci gidişim olmasına rağmen hala hikayeyi çözemedim. Çözebilen var ise lütfen benimle iletişime geçsin ve detayları anlatsın.

Oyundan önce neler yapabilirsiniz?

Bu gidişimizde şekerci dükkanı keşfettik ve bir süre orada şeker yiyerek mola verdik. Her şey o kadar gerçekçi dekore edilmiş ki mezarlıktan, bara hatta hastane yatakhanesine…

Size diğer bir tavsiyem Sleep No More’dan önce Mckittrick’in çatısında bulunan Gallow Green’de yemek yemeniz. Sleep No More sırasında hep yürüyecek hatta katlar arasında koşacaksınız bu yüzden enerjiye ihtiyacınız olacak. Gallow Green’in çok değişik bir menüsü ve yeşillerin ağırlıkta olduğu görülmeye değer bir dekorasyonu var. Steak Tartare.(21 Dolar), Dünya Mutfağı menülerinin klasikleşen bir öğesi olsa da bu kadar lezzetlisini daha önce yemedim. Deniz mahsüllü salatasını da denemenizi tavsiye ederim, yeşillik ve deniz mahsülü oranını çok dengeli ayarlamışlar. Agrumato Seafood Salad (23 Dolar) Menüde en ilgimi çeken yemeklerden biri de Orta Doğu mutfağının özelliklerini taşıyan Tahin ve zahterli pizza (Cauliflower Pizza 21 Dolar).

Biletleri nereden alınır?

Sleep No More’un biletleri mckittrickhotel.com sitesinde satılıyor ve genellikle hızlı tükeniyor. İlk gittiğimde standard bilet tercih etmiştim bu gidişimde Maximilian’s Guest bileti satın aldım. Standard 109.50 dolar, diğeri ise 150 dolar. İkinci seçeneğin en güzel yanı bütün akşam boyunca Manderley Bar’da adınıza rezerve edilmiş bir masanın olması. Özellikle oyun sonrası konserde nostaljik bir konsept eşliğinde oturarak eşlik edebiliyorsunuz. Gallow Green’e de gitmeden önce rezervasyon yapmanızı öneririm.

Önceki ve Sonraki
Haberler