EN ÇOK
OKUNAN
EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

Heykel ve resim sanatçısı Gina Ginali: İstanbul bir sanat eseri

Çocuk yaşlarda keşfettiği yeteneğini yıllar içerisinde özgün tasarımlara dönüştüren Gina Ginali’yle heykel ve resim alanlarındaki üretim süreçlerinden, ilk ziyaretiyle başlayıp kısa sürede büyük bir aşka dönüşen İstanbul sevgisine kadar uzanan keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

profil
BT Ekip
04.02.2021
Heykel ve resim sanatçısı Gina Ginali: İstanbul bir sanat eseri

Annem ve babam eğitimi Saint Petersburg'da yaparken tanışmış ve evlenmişler. Bu nedenle Saint Petersburg'da doğdum ve gençliğimden itibaren neredeyse hayatımın yarısını orada geçirdim. Çocukken üzüldüğümde hep odama gider ve duvara çizgi film karakterleri çizerdim. Ayrıca elbiseler dikmeyi, hayvanları şekillendirmeyi, battaniyeler örmeyi ve kilden kavanozlar yapmayı da seviyordum. El becerisi gerektiren şeyler her zaman ilgimi çekti.  Sadece 9. sınıfa kadar okula gidebildim ama iş hayatına erken atıldım. Annemin restoranda çalışmasına yardım ettim bu yüzden ders çalışacak vaktim olmadı. 


Babamı kanserden kaybettim. Ülkemizde geleneksel olarak bir aile üyesi öldüğünde eve bir fotoğraf asılır, annem bu geleneği hiçbir zaman sevmedi, onun için tatsızdı, yanıma geldi ve babamın bir resmini çizmemi istedi, dürüst olmak gerekirse bu benim en zor işimdi. Portreyi oluştururken ellerim sürekli titriyordu ve durmayan gözyaşlarımla çizim yaptığım kağıt sürekli ıslanıyordu. Müzeye gitmeyi ve eserlerini görmeyi çok sevdiğim isimler ise şöyleydi: Ivan Aivazovsky, Ilya Repin, Amedeo Modigliani.


Pierre Auguste Renoir, insanlar onun çarpık parmaklarını sorduğunda "yetenek parmaklardan geçer" diye cevap verirmiş, bu onun için heykellerle çalışmanın tek zorluğuydu. Pek çok kadın sanatçı görebilirsiniz ama heykel sanatçılarının çoğu erkek. Parmaklarda şiddetli ağrı, sık sık oluşan kesikler, bileklerde ve sırtta ağrılar bunun başlıca sebepleri arasında. Saatlik çalışamam. Dışarı çıkmam gerektiğini bilirsem, işe dokunmuyorum çünkü  mahvedeceğimi biliyorum. Zihinsel olarak çok incindiğimde en iyi işlerimi çıkarıyorum.


Deneyimlemeyi seviyorum. Mermer, polyester, bronz ve metal

Eserlerinizle yer aldığınız karma sergiler ya da özel organizasyonlar oldu mu? 

En son sergilerimden biri Ekim 2020’de İsviçre’de gerçekleşti; Exhibitor Portraits Art International Zurich 2020


Yalnızca İstanbul’a bakmanız yeter, kendisi bir sanat eseri.

Türkiye’de eserlerinizi sanatseverlerle buluşturmak istiyorsunuz. Türkiye’ye dair deneyimleriniz neler? 

Türkiye her zaman uzun bir geçmişi olan renkli bir ülke olmuştur benim için. Farklı etnik kültürlerin bir arada olduğu bir ülke ve eserlerimi bu çok renkli ülkede de sergilemek istiyorum.

 


Önceki ve Sonraki
Haberler