EN ÇOK
OKUNAN
EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

En sevilen 10 gençlik filmi

Gençliğin masumiyeti ve heyecanı kadar iyi hissettiren ne olabilir? Kaç yaşında olursak olalım izlemeye doyulmayan 10 gençlik filmini bir araya getirdik.

profil
BT Ekip
11.06.2021
En sevilen 10 gençlik filmi

Yönetmen: Richard Linklater
Yazarlar: Richard Linklater, Kim Krizan
Oyuncular: Ethan Hawke, Julie Delpy, Andrea Eckert 

IMDb puanı: 8.1

Her sinema takipçisinin bildiği filmlerden biri olan Before Sunrise, Ethan Hawke ve Julie Delpy'yi dünyaya tanıtan ikonik bir yapım. Fransız bir genç kadın ve ABD vatandaşı bir genç adam Avrupa'da tren yolculuğunda tanışır. Viyana'da trenden inen ikili geceyi ilk ve son kez burada birlikte geçirir. 


Yönetmen: Damien Chazelle
Yazar: Damien Chazelle
Oyuncular: Ryan Gosling, Emma Stone, Rosemarie DeWitt

IMDb puanı: 8.0

Son yılların en sevilen müzikal yapımlarından biri olan La La Land'de, Los Angeles'ta hayallerini gerçekleştirmek isteyen bir oyuncu ve bir müzisyenin hem kariyer yolculuğuna hem de aşklarına tanık oluyoruz. Film 6 dalda Oscar kazandı. 32 yaşındaki yönetmen Damien Chazelle, 'Oscar ödüllü en genç yönetmen' olarak tarihe geçerken, Emma Stone da bu filmdeki unutulmaz performansı ile kariyerinin ilk Oscar ödülünü kazandı.


Yönetmen: Nick Cassavetes
Oyuncular: Ryan Gosling, Rachel McAdams, James Garner

IMDb puanı: 7.8

Gelmiş geçmiş en güzel aşk filmlerinden olan 'The Notebook'ta Rachel McAdams ve Ryan Gosling harikalar yaratıyor. 1940'lı yıllarda ABD'de Seabrook Adası'na Allie Hamilton isimli 17 yaşında bir genç kız ailesiyle birlikte tatile gelir. Ve burada işçi bir genç olan Noah ile yakınlaşmaya başlar. Aralarındaki sınıfsal farklılıklara rağmen birbirlerini seven ikiliyi 2. Dünya Savaşı başta olmak üzere çeşitli zorluklar beklemektedir. 


Yönetmen: Guðmundur Arnar Guðmundsson
Yazar: Guðmundur Arnar Guðmundsson
Oyuncular: Baldur Einarsson, Blær Hinriksson, Diljá Valsdóttir 

IMDb puanı: 7.4

İzlanda'nın sakin bir kasabasında yaz tatillerini geçirmekte olan Thór ve Kristján, birbirlerinin en yakın arkadaşıdır. İki yakın arkadaştan biri aşık olduğu kıza açılmaya çalışırken diğer genç, arkadaşına karşı farklı duygular beslediğini fark eder. 


Yönetmen: Justin Baldoni
Yazarlar: Mikki Daughtry, Tobias Iaconis
Oyuncular: Haley Lu Richardson, Cole Sprouse, Moises Arias 

IMDb puanı: 7.2

Kistik fibrozis hastası iki genç tedavi amacıyla kaldıkları klinikte tanışır ve birbirlerine aşık olurlar. Son dönemde en çok konuşulan romantik yapımlardan biri... Netflix üzerinden izleyebilirsiniz. 


Yönetmen: Jean-Marc Vallée
Yazarlar: Nick Hornby (senaryo), Cheryl Strayed (kitap)
Oyuncular: Reese Witherspoon, Laura Dern, Gaby Hoffmann 

IMDb puanı: 7.1

Annesinin ölümünün ardından uyuşturucu bağımlısı olan ve evliliği biten Cheryl Strayed, ABD'nin en zorlu trekking bölgelerinden biri olan Pasifik Crest Yolu'nu tek başına geçer. Bu tehlikeli yolculukta geçmişi ve kendisiyle barışan genç bir kadını canlandıran Reese Witherspoon En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar'a aday gösterildi.


Yönetmen: Susan Johnson
Yazarlar: Sofia Alvarez (senaryo), Jenny Han (roman)
Oyuncular: Lana Condor, Noah Centineo, Janel Parrish 

Beş yoğun aşk... Beş samimi mektup. Kendisine sakladığı özel mektuplar isteği dışında gönderilince hayatı değişen bu genç kız çok sevildi! Gördüğü ilgi üzerine devam filmi de çekilen yapımı Netflix'te izleyebilirsiniz. 


Yönetmen: Brett Haley
Yazarlar: Jennifer Niven, Liz Hannah
Oyuncular: Elle Fanning, Justice Smith, Alexandra Shipp 

IMDb puanı: 6.5

Kişisel sorunlarıyla boğuşan iki genç, Indiana'nın harikaları hakkında yazmak üzere rahatlatıcı bir yolculuğa çıkar. Bu yolculukta ikisi arasında güçlü bir bağ kurulur. Netflix üzerinden izleyebilirsiniz.


Yönetmen: Gary Winick
Yazarlar: Josh Goldsmith, Cathy Yuspa
Oyuncular: Jennifer Garner, Mark Ruffalo, Judy Greer 

IMDb puanı: 6.2

Jennifer Garner'ı yıldızlaştıran film olan 'Keşke 30 Olsam', 13 yaşındaki bir genç kızın bir an önce büyüyüp 30 yaşına gelmeyi dilemesi üzerine kurulu... Bu kızın dileği gerçekleşir ve doğumgünün sonrasında 30 yaşında uyanır. Ancak hayatı tahmin edemeyeceği kadar karmaşıktır. Bu keyifli yapımı Netflix üzerinden izleyebilirsiniz. 

Mutlaka izleyin: Özel röportaj: Jennifer Garner & Edgar Ramirez


Yönetmen: Ivan Reitman
Yazarlar: Elizabeth Meriwether (senaryo), Michael Samonek (öykü)
Oyuncular: Natalie Portman, Ashton Kutcher, Kevin Kline 

IMDb puanı: 6.2

14 yaşında tanışan fakat yıllarca görüşmeyen Emma ve Adam yıllar sonra bir araya gelirler. Bağlanmama ve yalnızca cinsel birliktelik kararı alsalar da aşkın önüne geçemezler. 

Bonus: Natalie Portman'ın en iyi 10 filmi

Önceki ve Sonraki
Haberler