EN ÇOK
OKUNAN
EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

8 Mart özel: İlham veren güçlü kadınları izliyoruz

Çoğu gerçek hayat hikayesi olmak üzere fark yaratan ve ilham veren sekiz yapım ile Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyoruz.

profil
BT Ekip
07.03.2021
8 Mart özel: İlham veren güçlü kadınları izliyoruz

Cinsiyet eşitsizliği kadınları en çok hangi alanda etkiliyor? Bu konuda yaşadıkları deneyimler neler? Geçmişten bugüne ne gibi farklılıklar var? ‘661’in 6 kuşaktan kadınları bu hafta toplumsal cinsiyet eşitsizliğini konuşuyor.

Nerede izleyebilirsiniz? GAİN


Bir dönemin yıldız oyuncusu Mischa Barton intikam pornosu kurbanı olmuş, sonrasında karanlık bir süreç yaşamıştı. Barton’ın seks kaseiyle tehdit edilmesini, toplum tarafından ötekileştirilmesini ve içinden geçmek zorunda kaldığı tüm zorlukları kendi ağzından dinliyoruz.

Nerede izleyebilirsiniz? GAİN


Yönetmen: Jay Roach
Oyuncular: Charlize Theron, Nicole Kidman, Margot Robbie

Fox News'in kurucusu ve CEO'su olan Roger Ailes'in taciz skandalının perde arkasında yaşananları anlatan yapım gerçek hayattan ilham verici bir kadın dayanışması örneği...2016 yılında televizyon yorumcusu Gretchen Carlson, Megyn Kelly ve daha birçok kadın, Roger Ailes’in tacizine maruz kaldığını açıklamıştı. Filmde Charlize Theron'un haber sunucusu Megyn Kelly'i, Nicole Kidman'ın televizyon yorumcusu Gretchen Carlson'ı ve Margot Robbie'nin Fox News yapımcısı Kayla Pospisil'i canlandırdığı yapım tam anlmıyla bir yıldızlar geçidi...


Yönetmen: Susanne Bier
Oyuncular: Sandra Bullock, Trevante Rhodes, Sarah Paulson

Görünmeyen uğursuz bir varlığın toplumun büyük kısmını intihara sürüklemesinden beş yıl sonra, hayatta kalan bir kadın ve iki çocuk güvenli bir yere ulaşmaya çabalamaktadır. 

Nerede izleyebilirsiniz? Netflix


Yönetmen: Gina Prince-Bythewood
Oyuncular: Charlize Theron, KiKi Layne, Matthias Schoenaerts

Yüzyıllar boyunca gizlice insanlığı koruyan dört ölümsüz savaşçı, yeni bir ölümsüzü keşfettikleri sırada gizemli güçleri nedeniyle hedef haline gelir.

Nerede izleyebilirsiniz? Netflix


Yönetmen: Anne Fontaine
Oyuncular: Audrey Tautou, Benoît Poelvoorde, Alessandro Nivola

Gerçek adı Gabriella Chanel olan Coco Chanel ’in Paris’e taşınmadan ve ünlü bir modacı olmadan önceki yaşamını konu alan film tam anlamıyla ilham verici…


Yönetmen: Chloé Zhao
Oyuncular: Frances McDormand, David Strathairn, Linda May 

2021 Altın Küre gecesinde En İyi Film Ödülü'nü alan Nomadland ülkemizde İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen Filmekimi'nde izleyici ile buluştu. Jessica Bruder’in “Nomadland: Surviving America in the Twenty-First Century” isimli romanından uyarlanan film 60’lı yaşlarında olan ve Nevada kırsalında yaşayan Fern’in (Frances McDormand) hikayesini anlatıyor. Şehirdeki ekonomik çöküş sonucu neredeyse bütün varlığını kaybeden Fern minibüsünü bir karavan haline getirir ve göçebe olarak yaşamaya başlar…


Oyuncular:  Claire Foy, Olivia Colman, Imelda Staunton 
II.Dünya Savaşı’nın yarattığı yıkım yüzünden İngiltere siyasi karışıklık içindedir. Böylesine zorlu bir dönemde ise tahta II. Elizabeth geçer. Kraliçe II. Elizabeth’in tahttaki ilk yıllarına odaklanan dizi, aşk, siyasi entrikalar ve 20. Yüzyılın ikinci yarısını etkileyen olayları konu alıyor. Claire Foy’un II. Elizabeth rolünde harika işler çıkardığı yapım 2021 Altın Küre gecesinde En İyi Dizi ödülünü kazandı. Ayrıca Prenses Diana’yı canlandıran Emma Corrin’e drama dizisi dalında En İyi Kadın oyuncu ödülünü ve Josh O’Connor’a da Prens Charles rolüyle ödül kazandırdı. 

Nerede izleyebilirsiniz? Netflix

Bonus: Her kadının izlemesi gereken 8 film


Önceki ve Sonraki
Haberler