EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - SEYAHAT

Aşkların başladığı şehir: Grasse

Yeni dizi Gecenin Kraliçesi’nde Selin ile Kartal’ın birbirlerine aşık oldukları şehir Grasse’yi yakından inceledik.

profil
BT Ekip
13.01.2016
Aşkların başladığı şehir: Grasse
Meryem Uzerli’nin yeni dizisi Gecenin Kraliçesi’nde, Uzerli’nin canlandırdığı Selin ile Murat Yıldırım’ın canlandırdığı Kartal karakterinin tanışıp aşık oldukları sahnelerin çekildiği Grasse, romantizm sevenler için adeta bir film platosu.

Rengarenk duvarlarla çevrilmiş daracık sokakları, sokaklara atılmış kafe sandalyeleri, minicik dükkanları ile bir anda merak konusu olan Grasse’ı sizin için keşfettik. Cannes’a 20 dakika uzaklıktaki bu minik şehir 17’nci yüzyıldan bu yana parfümün başkenti olarak tanınıyor.

Güney Fransa’da lavanta tarlalarının kokusuyla baş döndüren Provence bölgesinin dağlık tarafında kalan Grasse, Avrupa’da parfüm deyince ilk akla gelen yerlerin başını çekiyor. Fransa’daki parfüm aromalarının üçte ikisi buradan çıkıyor ve tam 600 milyon Euro’luk bir endüstriden söz ediliyor. Daracık sokakları, üç parfüm fabrikası ve katedrali ile görülmeye değer bir kasaba Grasse.

Şehre Cannes’dan ve Nice’den tren yoluyla ulaşmak mümkün. Her yıl iki milyon turistin parfüm turlarına katılmak için ziyaret ettiği Grasse’da parfüm müzeleri ve parfüm dükkanları en sık ziyaret edilen mekanlar.

Minik kasabanın, ortasında 15’nci Louis döneminden bir çeşmesi de olan meydanı Place des Aires’den ayrılıp daracık ara sokaklara girdiğinizde İtalyan etkisiyle yapılmış evler arasında kaybolmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Tabii yaz aylarında bu dar sokakların turist kaynadığını da hatırlatalım.

Gitmişken Frogonard parfüm müzesi ile uluslararası parfüm müzesini görmeden dönmeyin. Mayısta Gül sergisi, Ağustos’ta ise Yasemin hasatı festivali var.

Daha detaylı bilgiyi provenceweb.fr ve beyond.fr/villages/grasse-provence-france adresinden edinebilirsiniz.

Önceki ve Sonraki
Haberler