YAŞAM - EV Vintage mobilya rehberi Vintage parçaları, nereden temin edebiliriz?, Nasıl renove etmeliyiz? Günümüzde iç mekanlarda en doğru nasıl kullanabiliriz? Soruların yanıtlarını öğrenmek için işte başlıyoruz.
profil
Serra Özbay
31.08.2016
Vintage mobilya rehberi
Vintage mobilya rehberi

Belli bir geçmişi olan, eski yıllarda kullanılmış, kimileri ikonlaşmış ve  şimdilerde yeni sahiplerinin beğenisine sunulan vintage mobilyalar sizin de ilginizi çekiyor mu?  Eski parçaların bir ruhu olduğuna inananlardansanız, önceki hayatında kimler tarafından kullanıldığını, nasıl bir ortamda yıllarını geçirdiğini merak edenlerdenseniz bu yazı tam size göre!  

Eğer İstanbul'da yaşıyorsanız ve vintage parçalar ilginizi çekiyorsa, Balat öncelikle uğramanız gereken adreslerden. Hafta sonu düzenlenen mezatlara katılabilir, beğendiğiniz parçaları, uygun fiyata alma şansını yakalayabilirsiniz. Her Cumartesi 14:00'te, Balat Kültür Evinde düzenlenen "sat-kurtul" mezatı en çok dikkat çekenlerden. Cihangirdeki eskici dükkanları, yine Cihangirde alt katında antika mobilyalar satılan 'Mozk', Kadıköy’deki antikacılar sokağı uğramanız gereken başlıca adresler. Dekopasaj.com'a da göz atmayı unutmayın!

Vintage mobilya rehberi

70'li yıllardan kalma güzeller güzeli bir berjer bulduk! Satın aldık. Üzerindeki döşeme eskimiş. Peki bu noktada nasıl bir karar vereceğiz? Yapmayın! Günümüz neon baskı kumaşları, eski parçalarla kombinlemeyin. Peki ne yapmalıyız? Eğer satın aldığınız parça kullanılabilecek durumdaysa, orjinalliğini hiç bozmadan kullanmak öncelikli tercih olmalı. Eğer kullanılamayacak durumda ise, orjinal kumaşına en yakın kumaşı bularak döşemesini değiştirebilirsiniz.

Vintage mobilya rehberi

Kullanmak istediğiniz vintage parça; aksesuar, halı, aydınlatma veya mobilya olabilir. Dikkat etmeniz gereken konu evinizin genel tarzının vintage parçalar kullanmak için uygun olup olmadığı.

 Eğer modern tarzda -parlak lake ve kübik formda mobilyalarla, krom detaylarla- döşenmiş bir eviniz varsa vintage parçalar minimumda kullanılmalı veya bir nokta belirleyip sadece sergileme alanı şeklinde bir arada konumlandırılmalıdır.

Eğer eviniz Bohem, Rustik ya da Eklektik tarzda döşenmiş ise, vintage parçaları kullanmak için nispeten daha özgürüz demektir. Parçalar abartılmadan kullanıldığında iç mekan ile hoş bir bütünlük yakalayacak ve sizi çok ta uzak olmayan geçmişte bir yolculuğa çıkaracaktır.  Örneğin, vintage bir thonet sandalye, bohem tarzda döşenmiş bir evde gayet uyumlu duracaktır.

Eğer eviniz klasik tarzda - parlak kumaşlar, parlak cilalı ahşaplar, küçük desenler ve varak detaylar ile- döşenmiş ise geçmiş dönemin ağır, şaşalı esintilerini taşıyorsa yine aynı dönemlere ait, süslü, işlemeli, barok vintage parçalar ile mükemmel bir uyum içersinde olacaktır.

Vintage mobilya rehberi
Önceki ve Sonraki
Haberler