YAŞAM - EV Merdiven boşluklarını değerlendirmenin 6 yolu Merdiven boşluklarını yaratıcı ve şık fikirlerle değerlendirerek hem evinizde sıra dışı ve göz alıcı bir atmosfer yaratabilirsiniz hem de bu işlevsiz alanları cankurtaran gibi imdada koşan ve evinizin ihtiyaç duyduğu ve eksikliğini çektiği yaşam alanlarına çevirebilirsiniz. Nasıl mı?
profil
BT Ekip
07.02.2016
Merdiven boşluklarını değerlendirmenin 6 yolu
Dubleks ya da daha çok katlı evlerde merdiven tasarımları her zaman evin genel karakterini belirleyen ve özellikle evin dekorasyonu ve tasarımıyla ilgili ilk izlenimi veren, dekoratif açıdan oldukça önemli yaşam alanlarından biridir.

Odaları ve katları birbirine bağlayan ve geçiş özelliği sebebiyle dekorasyon açısından da diğer yaşam alanlarından farklı bir işleve sahip olan merdiven alanları, her geçen gün gelişen tasarım fikirleri sayesinde artık bir hayli estetik ve çarpıcı olabiliyorlar. Buna rağmen merdivenler ne kadar şık ve sıra dışı olursa olsun merdiven boşlukları boş ve kullanışsız alanlar olarak tasarlanıyor çoğu zaman. İşte merdiven boşluklarını değerlendirme için birbirinden farklı, farklı ihtiyaç ve zevklere yönelik ama hepsi de göz alıcı, estetik ve yenilikçi olan şahane tasarım fikirleri… 

HOMIFY

Hepimiz biliyoruz ki eviniz ne kadar büyük olursa olsun her zaman daha fazla depolama alanına ihtiyaç vardır. Etraftaki dağınıklığı toplayan, evlerimizin çok daha düzenli görünmesini sağlayan çekmece ve dolaplar pek çok farklı işlevde kullanılabiliyorlar. Merdiven boşluklarının işlevsiz bir boş alan olarak durması yerine onları birer depolama alanına çevirmek de mükemmel bir fikir değil mi? İster küçük çekmeceler, ister giysi dolapları şeklinde olsun, merdiven boşlukları evinizde daha fazla depolama alanı yaratmak için en ideal yerlerden biri. 

Merdiven boşluklarını değerlendirmenin 6 yolu

Özellikle ayrı ve geniş bir çalışma odasına sahip olmayan evler ve kitap tutkunu ev sahipleri için kütüphane ve kitaplıklar her zaman sorun yaratan unsurlardan biridir. Kütüphanelerinizi salona yerleştirseniz oturma alanınızı daraltmış ve daha kalabalık, yorucu bir tasarım yaratmış olursunuz; oldukça nadir de olsa görülen yatak odasında kütüphane tasarımları ise aslında kitaplar toz tutan nesneler olduğu için sağlık açısından pek tavsiye edilmez. Merdiven boşluklarını açık raflar ekleyerek birer kütüphaneye dönüştürmekse hem alandan tasarruf sağlayan hem de oldukça sofistike bir görünüm yaratan fikirlerden biri. 

Merdiven boşluklarını değerlendirmenin 6 yolu

Merdiven boşluğunda divan tarzı küçük bir oturma alanı oluşturmak da evdeki dinlenme alanlarını çoğaltacak ve boş duran merdiven alanlarını davetkâr bir görünüme kavuşturacak fikirlerden biri. Böyle cazip bir oturma alanı kahvenizi yudumlarken kitabınızı okuyabileceğiniz size özel dinlenme alanınız olmaya aday değil mi? 

Merdiven boşluklarını değerlendirmenin 6 yolu

Şehirde yaşamayı elbette hepimiz çok seviyoruz ama şehirde yaşayanlar için evlere doğal dokunuşlar eklemek de ruhumuzu doyurmak ve şehir hayatının stresini azaltmak için şart. İç mekânları canlandıran ve iyileştirici etkisiyle huzur veren Zen bahçeleri de özellikle son yıllarda giderek yaygınlaşan bir dekorasyon trendi. Kum, çakıl ya da taşlardan oluşan bir zemine sahip olan Zen bahçeleri modern evlere doğallık katmak için ideal, harika bir görünüme sahip olmaları da cabası. Merdiven boşluklarında Zen bahçeleri oluşturmak da cazibesiyle göz alan fikirlerden biri. 

Merdiven boşluklarını değerlendirmenin 6 yolu

Dubleks evlerin bir kısmında salon zemin katta yer alırken banyo ve tuvaletler ikinci kattaki özel yaşam alanlarının yakınlarında bulunuyor. Bu da eve gelen konuklar için bir zorluk oluyor elbette. Merdiven boşlukları dar da olsa küçük bir lavabo ve tuvaletin sığabileceği odacıklar olma potansiyeli taşıyor çoğunlukla. Zemin katta misafirleriniz için özel bir lavabo ve tuvalet yaptırmak istiyorsanız yeriniz hazır! 

Eğer merdiven boşluklarını herhangi bir yapı masrafı çıkarmadan değerlendirmek istiyorsanız şık büfe ve barlar da bu iş için ideal. Özellikle canlı bir renge boyanmış olan dikkat çekici büfe ya da barlar merdiven boşluğunuzu dolduran hem estetik ve sofistike görünen hem de fonksiyonel tasarım unsurlarından biri olabilir. 

Merdiven boşluklarını değerlendirmenin 6 yolu
Önceki ve Sonraki
Haberler