YAŞAM - SEYAHAT 10 Soruda Cartagena, Kolombiya Seyahat yazarımız Selin Semerci Karayipler’in kıyısında bulunan Kolombiya şehri Cartagena’yı yazdı. İşte Gabriel Garcia Marquez imzalı Kolera Günlerinde Aşk adlı ünlü roman ile tanınan Cartagena hakkında bilmeniz gereken 10 şey... 15 PAYLAŞIM
profil
BT Ekip
16.12.2018
Banner

Kolombiya, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize talep etmiyor. Vizesiz seyahat rotalarınıza ekleyebilirsiniz.

Hava, ülkenin tropik iklimi nedeniyle her zaman çok sıcak! Yaz dönemi; Haziran, Temmuz, Ağustos aylarına denk geliyor. Bu dönem aynı zamanda yüksek sezon dönemi.

Cartagena son derece güvenli bir şehir. Deniz kenarında olması nedeniyle bir tatil şehri diyebiliriz. Şehir çok turistik özellikle ABD’den genç turist gruplarının akınına uğruyor. Her yerde bekarlığa veda partileri için gelmiş gençlere rastlayabilirsiniz.

Popüler Caddeler: Curato de Santo Toribio, Calle de la Universidad.

Popüler Meydanlar : Plaza De la Aduana, Plaza de Bolivar, Plaza de la Trinidad, Calle Del Guerrero, Plaza de los Coches.

Meydanlarda sizi la pollera colora etekleri ve meyveleri ile karşılayacak hanımlarla fotoğraf çektirebilirsiniz.

La Cevicheria: Bu restoranı aynı zamanda Anthony Bourdain de programında önermiş. En güzel deniz ürünlerini burada yiyebilirsiniz. Kolombiya’dan ceviche yemeden dönmeyin!

Carmen: Geleceksel Kolombiya mutfağının modern örneklerini deneyebileceğiniz fine dine ve lokal bir restoran.

La Cocina de Pepina: Geleneksel Kolombiya mutfağını deneyebileceğiniz bir restoran daha... Diğerlerinden daha salaş ve cozy bir restoran.

 

Cafe, por favor!

Kolombiya dünyanın 3. büyük kahve üreticisi ve kahve Kolombiya ekonomisi için oldukça önemli bir yerde. Cartagena’da Juan Valdez adında bir kahve zinciri var. Tarz olarak Starbucks’ı andırsa da kahveleri çok çok daha güzel.

Daha fazla kahve deneyimi için Kolombiya’da kahve üçgeni rotasını değerlendirebilirsiniz. Medellin, Bogota, Armenia ve Pereria şehirleri arasında yer alan kahve çiftliklerini ziyaret edebilir hem manzaranın hem de kahvenin tadına varabilirsiniz.

Yerlisinden öneriler: Tinto Kolombiya’nın en meşhur kahvesi. Eğer sert kahve seviyorsanız sipariş verirken ‘Tinto’ demeniz yeterli!

Maria Bonita: Meksika’dan ve Frida Kahlo’dan esintilerle dolu çok tatlı bir tapa bar.

Alquimico: Son derece hareketli ve tarz bir kokteyl bar.

La Jugada: Oldukça popüler bir gece kulübü.

La Movida: bu da çok popüler bir gece kulübü ancak kapıdan girmeniz biraz zor olacaktır...

Townhouse Terası: Muhteşem gün batımı manzarası için mutlaka uğrayın!

Kalacağınız yer neresi olursa olsun mutlaka Old Town’da yani eski şehirde kalmalısınız. Bütün hayat ve görülecek her yer Old Town’da yeni şehir ise biraz uzak ve yapay.

Kolombiya’ya özgü geleneksel el yapımı wayu veya rattan çanta ve aksesuarlardan alabilirsiniz. Para birimi Kolombiya Pezosu. Mağazalarda kredi kartı geçiyor. 

Başkent Bogota ve Escobar’ın şehri Medellin Kolombiya’nın en popüler şehirleri… Bununla birlikte ülkenin Amazon Nehri’ne kıyısı bulunduğundan seyahatinize bir Amazon turu ekleyebilir ve pembe yunusları görme şansı yakalayabilirsiniz.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.
ÜYE GİRİŞİ
ÜYELİK FORMU
BUSE TERİM ÜZERİNDEKİ DİĞER TARTIŞMALAR
Önceki ve Sonraki
Haberler