YAŞAM - EV Bahçe ve balkonlar için 10 ilham verici tasarım Yazın yaklaşmasıyla balkon ve bahçe sezonu da açılmış oldu. Akşamüstü çayları, açık hava kahvaltıları ve tabii ki yazın olmazsa olmazı mangal partileri... Yaz mevsiminin diğer mevsimlere nazaran daha çok sevilmesinin nedeni yalnızca tatil sezonu değil, tüm bu açık hava etkinlikleridir şüphesiz. Peki bahçelerinizi ve balkonlarınızı yaza hazırladınız mı? İşte Homify'ın sizler için önerileri... 26 PAYLAŞIM
profil
BT Ekip
29.05.2016
Banner

Muhteşem bir dış mekân dekorasyonu için en vazgeçilmez tasarım unsurunun ne olduğu aslında hepimizin malumu: Elbette çiçekler! Çiçeksiz bir balkon ya da bahçe keyfi düşünülemez. Küçük bir balkonunuz da, geniş bir bahçeniz de olsa, yaz gelmeden önce bahar aylarında yapmanız gereken ilk şey birbirinden güzel ve renkli çiçekler edinmek ya da ekmektir pek tabii ki. Çiçekleri bu örnekteki gibi bahçenin ana karakterini belirleyen esas unsurlar haline getirerek bol bol da kullanabilirsiniz, ki bu yazın oturma alanınızın çiçek kokuları ve ferahlıkla dolmasına neden olur; daha yalın ve açık bir yaşam alanı için daha seyrek bitkiler de kullanabilirsiniz. Ancak siz siz olun, renkli ve neşeli bir yaz için balkonunuzu ya da bahçenizi mutlaka çiçeklendirin! 

Balkon ve bahçelerde en sık yapılan yanlışlardan biri de bu alanların üstünkörü bir şekilde dizayn edilmesidir. Oysa yaz aylarında en çok zaman geçireceğiniz bahçe ve balkonlarınızı tıpkı bu örnekteki gibi konforlu bir oturma odası gibi tasarlarsanız hem estetik açıdan çok daha göz doyurucu hem de çok daha keyifli bir yaşam alanı elde edersiniz. Tabii böyle tasarımlar için bu mobilyaları kışın hava koşullarından koruyacak bir yapı da gerekiyor; bunun için de en uygun ve ideal seçeneklerden biri tamamen açılıp kapanabilen cam paneller. 

Yaz denilince akla güneş, güneş denilince de şezlonglarda uzun uzun yayılmak ve yazın keyfini çıkarmak geliyor değil mi? Ama şezlonglarda tatil yapmak için illaki denize gitmenize ya da tatil için yıllık izninizi beklemenize gerek yok. Balkon ya da bahçenizde şezlong ve şemsiyelerle oluşturacağınız bir güneşlenme alanı size her gün evinizde tatil keyfi yaşatmaya yeter. 

Yaz ve bahar ayları yıl içinde en enerji dolu ve neşeli olduğumuz aylardır şüphesiz. Bu enerjiyi bahçe ve balkonlarınıza da yansıtın ve renkli tasarımlar oluşturun. Renkli ve sıra dışı tasarımlı mobilyalar bahçe ve balkonlarınıza ekstra neşe ve enerji katacak ve size kendinizi daha iyi hissettirecek. Yaz mevsiminin akşam keyfi için de şık bir ışıklandırmayı unutmayın tabii. 

Pembe çiçekleriyle içimizi aydınlatan bu bahçede ise yere ahşap panel uygulanarak küçük bir piknik alanı oluşturulmuş. Bu ilham verici dekorasyon fikri de piknik severler için gelsin. Yastıklar ve basitçe uygulanabilecek ekonomik ahşap panellerle bahçenizde piknik keyfi yaşayabilirsiniz. 

Sıra dışı ve gösterişli dekorasyonlardan hoşlanıyorsanız bu bahçeye de bayılacağınıza eminiz. Yemek alanını vurgulayan klasik tarzlı şık avize yemek masasının kırsal dokusuyla birleşerek harika bir görünüm yaratıyor. Uzun çit bitkilerine asılan ayna ve çerçevelerse bahçeye benzersiz bir katkıda bulunan ilham verici ve ezber bozan bir dekorasyon fikri olarak öne çıkıyor. 

Bahar ve yaz aylarında akşamları bahçede geçirmeyi tercih edenlerseniz o halde bahçe şömineleri tam size göre demektir! Serin havalarda bile dış mekan keyfi yaşayabileceğiniz bu şık bahçe mobilyaları hem işlevsel hem de estetik. 

Eğer bahçe ya da balkonlarınızda dekorasyon yapmak ve yeni mobilyalar almak için kısıtlı bir bütçeniz varsa mutlaka paletten yapılan mobilyaları araştırmanızı tavsiye ederiz. Taşıma paletleri kullanarak neredeyse sıfır maliyetle harika bir oturma grubu bile yapabilirsiniz! 

Bahçede salıncak keyfi gibisi var mı? Küçük bir balkonunuz ya da dar bir bahçeniz dahi olsa farklı bahçe salıncağı modelleri ile yazın açık hava keyfinizi arttırabilir ve kendinize şık bir dinlenme alanı yaratabilirsiniz. 

Ve son olarak, eğer bahçenizi sık kullanıyorsanız bahçenin bir köşesinde mutlaka dağınıklığı toplayacak raflar oluşturmanızı tavsiye ederiz. Balkon ve bahçe gibi yaşam alanları söz konusu olduğunda dağınıklık çok da önemsenmese de aslında mekanın görünümü büyük ölçüde etkiler. Taşınabilir mangal, boş saksılar, bahçe aletleri, odun ve kömür gibi dağınık yaratan her şeyi böyle bir yerde toplamak bahçenizin çok daha şık görünmesine sebep olacaktır. 

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.
ÜYE GİRİŞİ
ÜYELİK FORMU
BUSE TERİM ÜZERİNDEKİ DİĞER TARTIŞMALAR
Önceki ve Sonraki
Haberler