YAŞAM - ANNE - ÇOCUK Mobil cihazlar konuşmayı geciktiriyor Yapılan yeni bir araştırma 18 aydan önce tablet ya da akıllı telefon ekranına bakan bebeklerin konuşmaya geç başladıklarını ortaya koydu. 0 PAYLAŞIM
profil
BT Ekip
05.05.2017
Banner

University of Toronto’da bir grup araştırmacı akıllı mobil cihazların erken yaştaki iletişim becerilerine olan etkisini araştırdı.

Araştırmaya 6 ile 24 ay arasında olan 894 bebek katıldı. Aileleri 18’inci aya gelene kadar bebeklerinin günde kaç dakika ekrana baktığını kaydetti. Bu bebeklerin yüzde 20’sinin günde ortalama 28 dakika ekrana baktığı tespit edildi. Araştırmada bebeklerin dikkat çekmek ve yardım istemek için ses ve kelime kullandığı ya da farklı kelimeleri bir araya getirmeye çalışarak ne kadar kelime bildiği ölçüldü.

Araştırma sonuncunda günde 30 dakika ve üstü bu cihazları kullanan bebeklerin kendini ifade etmekte güçlük çektiği ve konuşma zorluğu çektiği tespit edildi. Ekrana bakılarak geçirilen zamanın 30 dakikayı geçmesiyle çocukların konuşma yetilerinin yüzde 49 oranla geciktiği belirtildi.

Araştırmayı yöneten Doktor Catherine Birken, akıllı cihazlarla çocuklarda konuşma becerisinin arasında bir ilişki olduğunu ancak bu konuda daha fazla çalışılmasının altını çiziyor. 

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.
ÜYE GİRİŞİ
ÜYELİK FORMU
BUSE TERİM ÜZERİNDEKİ DİĞER TARTIŞMALAR
Önceki ve Sonraki
Haberler