EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - EV

Yeni normalde mutfak dekorasyonu için öneriler

Neredeyse tüm sosyal hayatın evlerimize taşındığı yeni normalde mutfak dekorasyonu için yeni fikirlere ne dersiniz? Bodrum Mutfak tasarım ekibi yaz mutfakları için farklı öneriler paylaştı...

profil
BT Ekip
05.06.2021
Yeni normalde mutfak dekorasyonu için öneriler

Kendinizi güvende hissettiğiniz alanda inzivaya çekilmek, durmak, olgunlaşmak ve hayatı yeniden yorumlayarak var olmak... Belki de pandemi sürecinde yaşadığımız tam da budur. Bu yüzden mevsimler bile başka türlü yorumlanıyordur. Biz de yazı, sadece güneş ve deniz olarak görmüyor, kozalarımızdan çıkmaya pek de hazır olmadığımız normalleşme döneminde, tatil planlarının gerçekleşeceği güne kadar huzur bulacağınız evinizin kalbi mutfağınızı yaza ve yeni yaşamınıza hazırlamayı öneriyoruz. 


1981 yılında dünyanın baskı yaratan saldırgan ortamından korunma amacıyla çıkan “cocooning” yani koza oluşturma akımı pandemi süreci ile yeniden hayatımıza giriyor. Sadece dekorasyon değil toplum yaşamını ilgilendiren her alanda güven ortamı yaratabilmek için kişinin kendini korumaya alacağı yaşam düzeni kurmak aslında mümkün. Güvende hissettiğimiz, yaşama tutunduğumuz evimizde kendimizle buluştuğumuz dinlendiğimiz alanlar, kozalar yaratmak ise kaçınılmaz oluyor.


Kahve içmek ve iki lafın belini kırmak istiyor fakat dışarıda buluşmaya çekiniyor musunuz? İster mutfakta isterseniz evinizin bir köşesinde kendi kafenizi konumlandırabilirsiniz. Kendine özel bir alan çizebilmesi için dekorasyonla desteklediğiniz, sizi okuduğunuz kitaptan ya da yapacağınız sohbetten alıkoymayacak bu köşede, başta kahve fincanlarınız olmak üzere ikramlık kurabiyelerinize kadar muhafaza edebileceğiniz bir üniteye sahip olmalısınız. 


Bırakın mutfağınız kendi kişiliğine kavuşsun. Bu lafı etmek açık mutfaklar için fazla iddialı olabilir ve herkese tadilat için kolları sıvayın diyemeyiz ama en azından huzurlu renkler seçmek hiç de fena olmayacaktır. Hele ki kozamız olarak gördüğümüz bu alanı toprak tonları ve de doğadan sürülmüş birkaç sakin tonla buluşturmak, sizi yaza ve yaşama hazırlamak için güzel bir başlangıç olacaktır. 


Yaşama yeniden katılacağımız bu dönemin alıştırma turlarını kendi bahçemizde, verandamızda belki de havuz başında deneyimlemeye ne dersiniz? Mutfaklarınızı yazın huzuruna çıkarıp davetlerinizi, buluşmalarınızı, misafirleriniz ile aranıza gönül mesafesi girmeden, açık havada organize etmenize imkan yaratan, hareketli mutfak modelleri ve pişirme ünitelerini tercih edebilirsiniz. Hem kesintisiz ve doyumsuz ağırlamalar için eğlenceli bir ortam sunacak hem de gelen misafirlerin yardımları ile daha az zahmetli davetler olacaktır. 


Dekorasyon objelerini dert etmeyin, doğada bol bol var. Güzel bir sürahide dilimlenmiş limonlar ve nane... Biraz yeşil, biraz sarı. Bahçenizde açmış bir çiçekten hele ki Bodrum esintisi yaratacak bir dal begonvilden daha iyi ne olabilir? Belki buz gibi bir limonata tatlı bir tercih olacaktır. 
 

Kozamıza çekilmek yaşamdan uzaklaşmak değil, yaşama yeniden kavuşmak için hazırlanmak. Bu yaz ve her yaz umutlarımızı taze tutacak, yansıtacak, simgeleyecek ne varsa hayatınıza ve evinize katmanız dileğiyle...
 

Bonus: Mutfak dekorasyonu hakkında bilmeniz gerekenler


Önceki ve Sonraki
Haberler