EN ÇOK
OKUNAN
GÜZELLİK - SAÇ

Saç dökülmesi için alternatif: Kemik iliği bakımı

Dökülen, küsen veya kopan saçları tekrar kurtarabilir misiniz? Doğru teknikleri düzenli uygulayarak gür ve canlı saçlara sahip olabiliriz. Lucky Brides ekibinden Başak Sülya, etkisi yüksek olan “kemik iliği bakımı” hakkında bilgi verdi.

profil
Lucky Brides
26.02.2020
Saç dökülmesi için alternatif: Kemik iliği bakımı

Cildin, saçın, kemiklerin, kasların kısacası vücudun elastikiyetini, kalitesini, gücünü ve direncini sağlayan en önemli protein kolajendir. Kolajen, vücutta kendiliğinden bulunup üretilmesine rağmen yaşlanmanın ve yetersiz beslenmenin sonucu olarak azalır. Zaman içerisinde çok fazla kimyasal işlem görüp yıpranmış olan, yaşın getirmiş olduğu yorgunluğu yaşayan, dökülen, deri rahatsızlıkları yaşayan saçları kemik iliği bakımı ile onarıp, eskisinden daha sağlıklı hale getirmek mümkün. Kemik iliği bilindiği üzere yüksek lifli ve içeriğinde doğal olarak kolajen barındıran bir protein. Saç derinize masaj yapılarak uygulanan kemik iliği ile kan dolaşımınız hızlanır, hücrelerinizin yenilenmesi artar, saç derinizin ihtiyaç duyduğu protein ve besinler enjekte edilmiş olur. Böylelikle saç kalitesi ve esnekliği artar. Peki kemik iliği nasıl hazırlanır? Kasaplardan alabileceğiniz ilik içeren topuz kemiğini derin bir tencereye koyup üzerini kapatacak kadar kaynamış su ve kabuğu ile beraber dilimlediğiniz 1 limonu 2-3 saat pişirin. Limonun etkisi ile ilik kemikten çıkacaktır. Pişirdikten sonra süzerek kullanacağınız kadarını buzdolabına koyup, kalanını her uygulamada ihtiyacınız olacak ölçülerde kaplara koyup derin dondurucuya kaldırın. Böylece uygulamadan birkaç saat önce bir kalıp çıkarıp eriterek kullanabilirsiniz.

Bonus: Saç dökülmesini önleyen 5 besin


Sağlıksız ve sönük saçlara sahipseniz, saç dökülmeleriniz artmışsa,saçlarınızın uzama hızını arttırmak istiyorsanız, kepeklenme ve bunun gibi saç derisi kuruluğu problemleri yaşıyorsanız, yanlış kuaför uygulamaları dolayısıyla saçlarınızda kopma, yanma veya kırılma problemi oluştuysa bu bakımı uygulayabilirsiniz. Peki nasıl hazırlanır ve uygulanır? Saçınızın uzunluğuna göre hazırlamış olduğunuz kemik suyunun içine 1 çorba kaşığı bakım kremi  koyup karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı saç diplerine ve boylarına masaj yaparak uygulayın. Daha sonra, maskenin etkisinin artması ve incelerek köklere nüfus etmesi amacıyla bone takıp ısı uygulayın. Bu şekilde yarım saat bekledikten sonra saçınızı paraben, silikon vs. içermeyen organik bir şampuan ile yıkayıp, saç kreminizi uygulayın. Bu bakımı 15 günde bir yapılmalı ve 8 hafta boyunca uygularsanız en etkili sonucu elde edebilirsiniz.

Bonus: Saç dökülmesine karşı en etkili 10 şampuan


Önceki ve Sonraki
Haberler