GÜZELLİK - MAKYAJ

Sıcak havalara dayanıklı makyaj nasıl yapılır?

İster İstanbul’da olun ister Çeşme’de, sıcak havalarda dayanıklı makyaj yapmak maalesef hiçbir yerde kolay değildir. Makyaj yapmamayı tercih edebilirsiniz fakat özel bir etkinliğe gidiyorsanız makyaj yapmak çoğu zaman kaçınılmaz oluyor. Sıcak havalarda makyajınızın dayanıklılığını arttırmak için ne yapabilirsiniz sizin için yazdık.

profil
BT Ekip
15.07.2016
Sıcak havalara dayanıklı makyaj nasıl yapılır?
Sıcak havalara dayanıklı makyaj nasıl yapılır?

1.       Sabah rutininizi gözden geçirin

Öncelikle sabahları uyguladığınız güzellik rutinini aza indirgemek isteyebilirsiniz. Çünkü cildinize ne kadar fazla ürün sürerseniz o kadar çok yağlı gözüken bir cildiniz oluyor. Güneş kremi dışında sabahları sürdüğünüz ürünleri akşamdan sürmeyi tercih edebilirsiniz. Sabah ise temizleyici losyon ve nemlendirici yeterli olacaktır. Hatta güneş korumalı bir nemlendirici doğru bir seçim olabilir.

2.       Makyaj bazını unutmayın

Makyaz bazı makyajınızın daha uzun süre dayanmasına da yardımcı oluyor. Baz üzerine sürülen fondöten çok daha uzun süre dayanıyor, isterseniz sadece T bölgenize uygulamanız da yardımcı olabilir. Ancak cildinizin kuru ve cansız görünmesini istemiyorsanız bazı az miktarda sürmeyi ihmal etmeyin. Eğer baz kullanmak istemiyorsanız su bazlı losyonları da tercih edebilirsiniz, onlar da aynı şekilde fondöteninizin daha uzun süre cildinizde kalmasına yardımcı olacaktır.

3.       Toz veya pudralı ürünler yerine krem/likit ürünler kullanmayı tercih edin

Makyajınızın akmasını önlemenin en güzel yollarından biri de cildinize daha iyi tutunabilen krem veya likit ürünler kullanmak. Ama cildinizin çok yağlı gözükmemesi için mat fondötenleri kullanmak daha iyi olabilir. Ayrıca krem ürünler kullandıktan sonra pudralı ürünler kullanmanız makyajınızın dayanıklılık süresini arttıracaktır. Örneğin, pudra far sürmeden önce krem farınızı göz kapaklarınıza uygularsanız daha etkili bir sonuç alırsınız. Son olarak yazları pek çok insan mineralli pudra kullanmayı tercih ediyor. Fakat pudralı bir makyaj hiçbir zaman terleme ile birlikte akıp gidiyor. Bütün yüzünüzü pudralamak yerine sadece T bölgenize uygulayabilirsiniz.

4.       Suya dayanıklı ürünler kullanmaya çalışın

İnsanlar genellikle suya dayanıklı maskaraların kirpiklerini kat kat yaptığı ile ilgili şikayet ederler ve kullanmak istemezler. Fakat suya dayanıklı maskara çılgın sıcaklarda kurtarıcınız olabilir. Eğer suya dayanıklı maskaranızdan şikâyetçiyseniz, suya dayanıklı maskaranızı bir kat sürüp üstüne normal maskaranızı sürebilirsiniz. Aynı durum eyeliner'larınızda da geçerli. Suya dayanıklı yazan eyeliner’ınıza hemen güvenmeyin, maalesef bazen beklenen sonucu vermeyebiliyorlar. Bu yüzden likit eyelinerinizi sürüp üstüne çok hafif bir kat far sürmeniz daha etkili olabilir.

5.       Kat kat sürmemeye dikkat edin

Cildinizi kapatmak için kat kat fondöten sürmek sıcak havalarda çok etkili bir yöntem olmayacaktır. Onun yerine renkli bir nemlendirici ve kapatıcıyla aynı etkiyi yakalayabilirsiniz.  Ayrıca kat kat sürmek cildinizi daha da yağlı gösterebilir. Bu yüzden yağsız ürünler kullanmaya ekstra özen gösterebilirsiniz. Ve çok fazla aydınlatıcı kullanmanın iyi bir şey olmadığını aklınızdan çıkarmayın. Çok fazla aydınlatıcı uygulamak güneş yüzünüze geldikçe disko topu gibi görünme riskinizi arttırabilir!

Önceki ve Sonraki
Haberler