EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT Ramazan ayına özel 10 film seçkisi Kalabalık sofraların, enfes anneanne-babaanne yemeklerinin, ailece yapılan eşsiz sahurların zamanı gelmişken; sizlere on bir ayın sultanı Ramazan’da keyifle izlenecek, kimi zaman kahkahalar attırıp kimi zaman hüzünlendirecek 10 filmi yazdım. 8 PAYLAŞIM
profil
Terim Arıcan
10.06.2016
Banner

Listemizin ilk filmi için çok fazla söze gerek yok. Unutulmaz serinin ilk filmi, efsanenin başlangıcı Hababam Sınıfı. Yayınlandığı her an izleyenleri ekran başına kilitleyen, hepimizin kendinden bir şeyler bulduğu film, sadece Ramazan ayının değil her ayın favorisi.

Hepinizin listeyi görür görmez bu filmi beklediğini biliyorum. Turşu yüzünden başlayan kavga ile parçalanan ailenin, yıllar sonra bir araya gelme hikayesini anlatan Neşeli Günler, Münir Özkul – Adile Naşit ikilisinin muhteşem performanslarıyla unutulmazlar arasında yerini alıyor. Filmin sürprizi ise popüler kültürümüzün vazgeçilmez bir öğesi olmuş; on metrelik aslanlarla kapışan, Amerika’da partilerde takılan “Ziya” karakteri ile Şener Şen. Bu arada turşu suyu sirke ile olur, sirkeeeeeeeee.

Geniş kadrolu aile filmleri deyince akla gelen en önemli yapımlardan biri de Gülen Gözler. Ailenin, birlik olmanın, zengin ya da fakir fark etmeksizin, sevdiklerimizin en büyük hazinemiz olduğunu gösteren film, her izlediğimizde içimizi sımsıcak hislerle dolduruyor. Çılgın pilot Vecihi’yi de bizlere kazandıran Gülen Gözler, listemizin favorilerinden. 

Ramazan aynı zamanda ailece ekran karşısına geçip, kahkahalarla izlediğimiz filmler demek. Tosun Paşa da bu filmlerin başını çekiyor. Kemal Sunal, Şener Şen, Adile Naşit, Ayşen Gruda, Müjde Ar gibi isimlerin bulunduğu yıldızlar karması kadrosu ile film, 19. yüzyıl Mısır’ında iki ailenin iktidar kavgasını anlatır. Dönem havasını çok iyi yansıtan film, usta işi senaryosuyla da ön plana çıkıyor. Ayrıca yeter ama “Tutmayın küçük enişteyiii!”.

Yıldızlar karması yine bir arada, hatta bu sefer Halit Akçatepe de kadroya eklenmiş durumda. Türk sinema tarihinin tartışmasız en iyi filmlerinden biri olan Süt Kardeşler, Kemal Sunal’ın unutulmaz Şaban karakterinin bir efsaneye dönüşmesinde önemli bir paya sahip. Şaban’ı Ramazan’ı, Gulyabanisi Hüsamettin’i, her bir sahnenin, her bir repliğin bir klasik olduğu bu film, benim listedeki favorim.

Yaşamı ve başarılarıyla tüm dünyaya ilham vermiş efsanevi sporcu Muhammed Ali’nin 1964-1974 yılları arasında yaşadıklarını anlatan filmde; Muhammed Ali rolünde Will Smith’i izliyoruz. Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Muhammed Ali’nin duruşunu, hoşgörü ve eşitlik uğruna mücadelesini ekrana yansıtan film, hoşgörü ayı Ramazan’da efsane ismi anmak için güzel bir fırsat.

Muhammed Ali ve haksızlığa karşı savaşından bahsetmişken, beraber mücadele ettiği yol arkadaşlarından Malcolm X’in hikayesini anlatan bu filme de şans vermelisiniz. Spike Lee’nin yönetmen koltuğunda oturduğu filmin başrolünde usta oyuncu Denzel Washington’ı izliyoruz. Hapiste İslam öğretisi ile tanışıp, kendini yeniden tanımlayan Malcolm X, toplumsal adaletsizliğe başkaldıracaktır.

Bayram seyran gelmişse, vakit ramazan ise 40 yıldır bizlere eşlik eden bir klasik… Evet, bu listenin olmazsa olmazı Çağrı filminden bahsediyorum. 1976 yapımı filmin başrolünde efsane oyuncu Anthony Quinn bütün hünerlerini sergiliyor. İslamiyetin doğuşu ve yayılışını anlatan Çağrı, tüm dünyadaki sinemaseverlerin beğenisini kazanmış bir yapım.

Yapıldığı yılların çok ötesinde bir prodüksiyona sahip On Emir; 3 saat 40 dakika süresine rağmen soluksuz izleyeceğiniz gerçek bir klasik. 7 dalda Oscar adayı olan filmin başrollerinde ise sinema tarihinin efsane isimleri Charlton Heston ve Yul Brynner bulunuyor. Hz. Musa’nın yaşamını etkileyici bir dille anlatan On Emir, ölmeden önce izlemeniz gereken filmler listesinde de yer alıyor.

Kardeşliğin ve paylaşmanın öne çıktığı bu ayda, Cennetin Çocukları'ndan bahsetmeden geçilmez. İran sinemasının Oscar adayı yapımlarından olan filmde, karşılaştıkları sorunları kendi başlarına halletmeye çalışan iki küçük kardeşi izliyoruz. Abisi, Zahra’nın ayakkabılarını kaybettiği için, onları bulana dek kendi ayakkabılarını kardeşiyle paylaşmak zorunda kalır. Pek tabii kaybolan ayakkabıyı bulana kadar başlarından türlü maceralar geçecektir.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.
ÜYE GİRİŞİ
ÜYELİK FORMU
BUSE TERİM ÜZERİNDEKİ DİĞER TARTIŞMALAR
Önceki ve Sonraki
Haberler