EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - EV

Mutfak dekorasyonu hakkında bilmeniz gerekenler

Mutfak dekorasyonunda renk ve malzeme seçimi nasıl olmalı? İşlevsel kullanım alanları nasıl oluşturulur? Bodrum Mutfak tasarım ekibi mutfak dekorasyonu hakkında bilmeniz gerekenleri anlattı.

profil
BT Ekip
14.04.2021
Mutfak dekorasyonu hakkında bilmeniz gerekenler

Değişen hayatlarla birlikte yaşam alanlarımız da yenilenmeye başladı. Beklentisi ve önceliği değişen bizler artık evimize farklı bir gözle bakıyor ve evimizi güven alanı olarak görüyoruz. Bu sebeple ailelerin buluşma noktası, yaşama tutunduğu alan, şifayı paylaştığı, hayatı kucakladığı, evlerimizin merkez noktası olan mutfakları tasarlarken hangi tarz, hangi malzeme olursa olsun teması huzur olsun. 


İsterseniz aydınlık renk paletleri, isterseniz enerjisi yüksek canlı renkler ya da rengi yumuşatarak beğeni zamanını uzatan, modası kolay solmayan nude tonlar ile mutfağınızı tasarlayabilirsiniz. Burada önerebileceğimiz yaşamımıza vermek istenen etkiye uygun renk seçilirken, farklı renk dokunuşları yaparak monotonluktan kurtarmak olacaktır. Dilediğiniz renge nokta atışı yapabilmeniz için de lake ürünleri tercih etmenizi öneririz. 


Aydınlatma çalışılan alanda verimliliği sağlamanın ötesinde, dramatik etkiyi kuvvetlendirmek, vurgulanacak detayları ön plana çıkarmak için kullanılıyor. Farklı renk ve doku birlikteliğinin istenilen etkiyi yaratabilmesi için gün ışığı ve aydınlatmayı kullanarak rafine eden, doğru kullanan tasarımlar dikkat çekiyor. Dolap içleri; tezgah, baza, raf altı, taçlarda ve gölge düşen her ayrıntıda istendiği zaman aydınlatma sağlayan tasarımlar ile mutfağınıza şıklık katın. 


Mutfağı en çok kullanacak kişinin konfor alanı hesaplanarak, ev sakinlerinin ihtiyaçları belirlenmeli, yemek hazırlama, pişirme ve depolama alanlarının detayları oturtulmalı. Hangi mutfak gereçlerinin hakimiyet kazandığı belirlenmeli, sonrasında yemek hazırlama ve pişirmede rahatı sağlayan kullanım alışkanlıkları belirlenmeli. Tasarımda bir doğru varsa o da sizsiniz. Çünkü alan tasarıma, tasarım da alana uygun olarak değişkenlik gösterebilir bu yüzden başrolde siz kalmalısınız. 


Mutfak mobilyasında kullanılacak malzemenin sadece bütçeniz ile ilgili değil, aynı zamanda kullanım alışkanlığınız ve evin atmosferi ile de ilgili olduğunu unutmayın… Kalabalık ailelerde bu bir değil birkaç kişinin kullanım alışkanlığını ilgilendiriyor. Tasarım ve kullanım alışkanlıklarınızın uyum sağladığı malzemeleri seçin. Örneğin yemek hazırlarken kesme tahtasını bulmaya üşenip bir limonu tezgahta kesiveriyorsanız, çizilmeme garantili tezgahlara yönelin. ‘Temizlik dediğin yağ sökücülerle güç kullanarak olur’ derseniz lake gibi boya grubundan uzak durun.

Bonus: Renkli mutfak dolapları


Önceki ve Sonraki
Haberler