YAŞAM - YEME - İÇME
Fırında nefis bonfile tarifi Akşama fırında bonfile yapmaya ne dersiniz? Hazırlaması 5 dakika, pişirmesi 25 dakika süren İzem Armağan’ın bu enfes tarifini sevdiklerinizle paylaşın.
Bu akşam için kasaba gidip güzel bir et seçtiniz ve eve geldiniz. Fakat eti nasıl pişireceğinizi bilmiyorsunuz. Ne yaparsanız yapın et kuru ve lastik gibi mi oluyor? O zaman size bir sır veriyorum: Sır sizin marifetli ellerinizde!

5 adımda lezzetli etin sırı

1.Öncelikle kasaptan seçtiğiniz etinizin yağlarını ayırmasını ve asla dilimlememesini isteyin. Örneğin mühürleyeceğiniz et bir bonfileyse yiyeceğiniz kadar eti alın ve böldürmeyin. Ayırdığınız yağ katmanı size pişirmede yardımcı olacaktır. Lütfen kasabınızdan etin yağ kısmını almayı unutmayın. 

2.Etinizi dövdürmeyin ve lütfen kasabınızı eti pestile çevirmeden önce uyarın. 

3.Aldığınız eti yağlamak isterseniz en iyi seçim ayçiçek yağı olacaktır. ( En iyi ısı transferini ayçiçek yağı sağlar.) Diğer bir seçenek ise kasapta ayırdığınız kendi yağı da bir o kadar lezzetli kılacaktır.

4.Kullanıcağınız döküm demir tava, eti pişirmek için en ideal seçenek olacaktır. Tavayı ocağa koyun ve ocağın altını en son dereceye kadar açın. Tavanın iyice ısındığından emin olduktan sonra içerisine ayırdığınız yağı güzelce gezdirin. Böylece etin tamamen kendi yağından bir yağ elde etmiş olacaksınız. 

5. Eti tavaya koyup her tarafının eşit bir biçimde mühürleyin. Yani eti nefes almayacak bir şekilde, dışını hafif kahve rengi çıtır bir görüntü alana kadar mühürleyin. Ardından önceden ısıtılmış 180-200 derecelik fırında pişirin. Böylece etinizin suyu içerisinde kalıca ve dışarıya suyu akıp kurumayacaktır.

Pişirme süresini nasıl ayarlarım?

- 200 derecede 25 dakika Rare (yani pişmemiş içerisi çiğ)
- 200 derecede 35 dakika  Medium Rare (hafif pişmiş ama içerisi hala çiğ)
- 200 derecede 45 dakika  Welldone (içerisi pişmiş çiğ değil) 

(Pişirme süreleri evdeki fırınlara göre değişiklik gösterebilir.) 

 

- Malzemeler: • 500 gram bonfile et (etin filesini de istemeyi unutmayın)
• 100 gram cherry domates
• 50 gram arpacık soğanı
• 3 diş sarımsak
• 1 demet taze kekik
• Tuz, karabiber
• Ayçiçek yağı


- Yapılışı: • Bonfileyi fileye geçirmeden önce güzelce ayçiçek yağı, tuz ve karabiberle ovalayalım.

• Emaye bir kabın içerisine cherry domates, kekik, arpacık soğanı ve sarımsakları ilave edip güzelce zeytinyağı tuz ve karabiberle ovalayınız. (Ben eski usul emaye bir kabın içerisinde pişirmeyi tercih etim. Sizler dilerseniz fırın tepsisinin içerisini yağl

• Demir döküm tavanın içerisinde etinizi güzelce mühürleyiniz. Her yerinin eşit miktarda pişmesi çok önemli.

• Önceden ısıtılmış 190 derecelik fırında 35 dakika kadar pişirip (medium rare) orta pişmiş bir et elde edebilirsiniz. Eğer etinizi daha pişmiş (well-done) seviyorsanız 45 dakika kalması yeterli olacaktır.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.
ÜYE GİRİŞİ
ÜYELİK FORMU
BUSE TERİM ÜZERİNDEKİ DİĞER TARTIŞMALAR
Önceki ve Sonraki
Haberler